Mennyire befolyásolja a napelemek termelését az időjárás?

A borult ég a napelemek nagy ellensége: ha a napsütötte órák száma csökken, az energiatermelés is visszaesik.

Sok szakértő véli úgy, hogy a napenergiának óriási szerepe lesz a zöldebb, környezetbarátabb jövő felépítésében – igaz, hosszú út áll még előttünk. Bár a technológia egyre elterjedtebb, még rengeteget kell fejlődnie. Az egyik fő probléma az, hogy a panelek megkövetelik a sok napsütést, a felhősebb régiókban így egyelőre nem kifizetődő a használatuk. Egy Fülöp-szigeteki villamosmérnök hallgató ugyanakkor a közelmúltban áttörést érhetett el ezen a területen. Carvey Ehren Maigue olyan módszert dolgozott ki, mellyel a szabad szemmel nem látható UV-sugárzást is hasznosíthatják a panelek – írja a Fast Company. Az AuREUS nevű fejlesztésében foszforeszkáló szerves részecskéket alkalmazott, ezek képesek az UV-sugárzást elnyelni, majd látható fénnyé alakítani. A rendszerben egy napelemes réteg is megtalálható, amely a fényből energiát hoz létre. „Ahhoz hasonlít, ahogy belélegezzük az oxigént, majd kifújjuk a szén-dioxidot” – mondta Maigue. Az AuREUS hasonló gyantaszerű anyagból épül fel, mint amilyenből a golyóálló üvegek is készülnek. A paneleket a hagyományos napelemekhez képest több területen is alkalmazhatnák, a rendszerből ablakokat, falakat és egyéb épületrészeket alakíthatnak ki.

Maigue a foszforeszkáló anyagokat növényi hulladékból állította elő. A részecskéket gyantával keverte el, és egy napelemes rétegre vitte fel. A hallgató egy nagyjából 0,9-szer 0,6 méteres, üveglapra emlékeztető, hajlékony, átlátszó, zöld prototípust hozott létre, amely egy nap alatt elegendő energiát termel két telefon számára. Maigue szerint a méretek növelésével egy egész épület energiaigénye is fedezhető.

A fejlesztés a közelmúltban a 35 ezer dollár pénzjutalommal járó James Dyson Fenntarthatósági Díjat is megkapta. Tom Crawford, a zsűri tagja úgy véli, az AuREUS komoly változást hozhat el az iparban. Maigue szerint a következő cél egy tesztprojekt elindítása: terve az, hogy a rendszert egy kis Fülöp-szigetei klinikánál próbálják ki, ahol a nagyobb viharok után előfordul, hogy nincs áramellátás.

 

 

Fotók: James Dyson Foundation

Ajánlott tartalom

Tetők, amik történelmet írnak – díjazták a legjobb hazai kivitelezőket és tervezőket 2025-ben

1989 óta minden évben meghirdeti az Épületszigetelők, Tetőfedők, Bádogosok és Ácsok Magyarországi Szövetsége az ÉV TETŐJE Nívódíj pályázatot, ahol ács, bádogos, tetőfedő és szigetelő szakkivitelezők, illetve építészek mérettethetik meg munkáikat az elismert szakemberekből álló zsűri előtt.