Mennyire bírják a hideget a napelemek?

Biztató eredményeket értek el a norvég kutatók a polikristályos napelem modulok degradációs sebességét vizsgálva.

A norvég kutatók éves összevetést alkalmaztak, figyelembe vették a hőmérséklet, a páratartalom és az ultraviola sugárzás kombinált hatását a polikristályos modulok degradációs sebességének értékelésénél -0,43%-os hőmérsékleti együttható mellett, a Norvégia keleti részében elhelyezett modulokat legfeljebb 10 fokos szögben döntötték meg. Azt találták, hogy ezeknél a moduloknál az éves degradáció sebessége a 0,1 és 0,19% közötti tartományba esik, ami 0,4%-kal kevesebb, mint a más éghajlatú területeken üzemelő panelek esetében. Az északi területeken elhelyezett kristályos szilícium napelem modulok degradációja kisebb fokú, mint a más földrajzi szélességen és éghajlaton vizsgáltaké, ez derült ki az Oslói Egyetem Energia Technológiai Intézete (Institute for Energy Technology at the University of Oslo) által nemrégiben folytatott kutatásból.

A norvég tudósok egy 370 kW-os kereskedelmi forgalomban kapható, polikristályos modulokból álló napelemes rendszer teljesítményét vették górcső alá, -0,43%-os hőmérsékleti együtthatóval, a felszerelésnél hozzávetőlegesen 10 fokos dőlésszöget alkalmaztak, a helyszín pedig Norvégia keleti része volt. A termelési és a környezeti adatokat öt percenként rögzítették öt éven keresztül, 2015. januárja és 2019 decembere között. A fotovoltaikus rendszer kereskedelmi célú üzemeltetése 2014 szeptemberében indult, írta az mnnsz.hu.

A kutatók az év alapú összevetésre támaszkodtak, és a modulok degradációjának sebességét úgy számították ki, hogy összevetették teljesítményüket az egy évvel korábbival. A mért adatok azonban hiányoztak 2018 öt hónapjára vonatkozóan, amely csökkentette a 2017-es és a 2019-es adatok felhasználhatóságát. „Mivel a rendszer teljesítményének összehasonlításra az egyes évek azonos időszakának figyelembe vételével kerül sor, a módszertan biztonsággal használható a beesési szög (angle-of-incidence, AOI) által előidézett szezonalitás és a spektrum veszteség valamint a szennyeződés miatti veszteségek kivédésére” – magyarázták. „A rendszer teljesítményének mérése az áramteljesítmény indexen (power performance index, PI) alapul, ami a mért áram és az elvárt áram hányadosa.

A modell magában foglalja a hőmérséklet, a páratartalom és az ultraviola sugárzás kombinált hatását. Ezekre a mérési eredményekre támaszkodva a tudósok megállapították, hogy a napelem modulok éves degradációja a 0,1 és 0,19% közötti tartományba esik, míg a világ többi részén mért degradáció a 0,5 és 0,6% közötti tartományba. „Az, hogy sikerült megállapítani a feltételezettnél alacsonyabb degradációs sebesség tényét az északi területeken, befolyással lesz az energia fajlagos költségére [levelized cost of energy, LCOE], és arra, hogy a napelemek telepítése fel fog gyorsulni az északi és a hasonló területeken” – vonták le a következtetést a tudósok.

 

Képünk illusztráció.

Ajánlott tartalom

Áramot termel és árnyékot ad: miért választják egyre többen a napelemes parkolótetőket?

Még közel sem olyan sok tetőn jelentek meg napelemek itthon, mint tőlünk nyugatabbra, de máris itt egy másik remek lehetőség. Napelem ugyanis máshová is kerülhet, mint családi házak vagy középületek tetejére.