Mennyire hatékony szalmával szigetelni a házat?

Egy hazai vállalkozás újra gondolta a szalmával való szigetelést.

Napelemes rendszer most, akár 50% állami támogatással! Kalkuláljon itt ingyenesen (x)

Napjainkra kiemelt fontosságú lett, hogy növeljük otthonaink energiahatékonyságát. Az elpazarolt energia mérséklésével nemcsak a pénztárcánknak kedvezhetünk, hanem a kibocsátás csökkentésével bolygónak is jót tehetünk. Az energiahatékonyság fokozására számos módszer létezik, ezek közül az egyik legelterjedtebb a hőszigetelés. Amennyiben házunk falain, nyílászáróin vagy tetőjén keresztül kevésbé áramlik a hő, azzal rengeteg energiát spórolhatunk. Amikor szigetelésről van szó, a többség valamilyen műanyaghabra, üveggyapotra vagy egyéb mesterséges termékre asszociál, pedig a természet is rengeteg értékes anyagot kínál. A növények például nem egy esetben remekül használhatóak. A szalmabála olyan mezőgazdasági melléktermék, amelyet a növények cséplése után visszamaradt szárak összefogásával hoznak létre. Egy-egy mező mellett elhaladva már bizonyosan mindenki látott ilyen kötegeket, látványuktól viszont valószínűleg nem az az elsődleges gondolatunk, hogy miként alkalmazhatnánk őket az építészetben. Pedig a szalmabálák igen jó hőszigetelők – nem véletlenül hasznosították már őseink is a növényeket. A kötegek hővezető képessége közel megegyezik a modern szigetelőkével, így a polisztiroléval, az ásványgyapotéval vagy a B30-as tégláéval.

A bálák előállításához szükséges energia ráadásul elhanyagolható ezen anyagokéhoz viszonyítva. Érdemes kiemelni, hogy a bálák bizonyos alkalmazásaihoz a jogszabályok értelmében független szakértői véleményre is szükség van, ezért nem minden helyzetben lehet őket felhasználni. Ez ügyben érdemes tájékozódni.

SSH Terra

A Szalmabála építészet Facebook-oldalán számos fontos információ olvasható ezen természetes és hatékony szigetelőkről. A többek között az Energia és Környezet alapítvány által kezelt oldalon a közelmúltban számoltak be egy új, magyar szalmatermékről. Az érintett hőszigetelő paplant az SSH Terra vezette be a piacra idén tavasszal, a megoldásnak köszönhetően még szélesebb körben lehet majd alkalmazni a szalmát. A növényi kötegeket már korábban is többen felhasználtak utólagos szigetelőként, sok helyen viszont nincs elég hely a bálák számára az érintett ház körül vagy a tetőn. Az SSH Terra terméke ezen segíthet: előnye, hogy könnyen beépíthető, több méretben is elérhető, illetve légáteresztő. A Szalmabála építészet májusra tervez egy nyílt napot, ahová a terméket és annak gyártóját is megpróbálják meghívni.

Ajánlott tartalom

Kék bolygó – A talajmegújító gazdálkodással egészségesebb élelmiszerhez juthat a fogyasztó

A talajmegújító mezőgazdaság, a no-till technológia alkalmazása nem csak a talajeróziót csökkenti és a talaj vízmegőrző képességét javítja, hanem a fogyasztók is egészségesebb élelmiszerekhez juthatnak általa - hangzott el Áder János volt államfő, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke Kék bolygó című podcastjának hétfőn közzétett legújabb, a legnépszerűbb videómegosztó portálon is elérhető adásában.