Mennyivel eshet 2025-ben a napelemes rendszerek ára?

A megújuló energiaforrások, mint a napelemek és szélerőművek, 2025-ben tovább olcsóbbodhatnak a kínai gyártókapacitás bővülése miatt, ami világszerte gyorsítja az energiaátállást.

Napelem, akár 3 millió Ft vissza nem térítendő támogatással a Vidéki Otthonfelújítási Program keretében. Kalkuláljon itt. (x)

2024-ben jelentős csökkenést mutatott a napelemek, szél­erőművek és akkumulátorok globális átlagára, amely elsősorban a kínai gyártókapacitások gyors növekedésének köszönhető. A folyamat 2025-ben is folytatódhat, tovább csökkentve az ezen technológiákkal történő villamosenergia-termelés költségeit. Az importkorlátozó intézkedések ideiglenesen lassíthatják a folyamatot, de a trend olyan erős, hogy egyes elemzések szerint Donald Trump sem tudná megállítani azt, írja a portfolio.hu. A Bloomberg New Energy Finance (BNEF) legfrissebb jelentése szerint 2025-ben a tiszta technológiák teljes élettartamra vetített villamosenergia-termelési költségei (LCOE) további 2-11%-kal csökkenhetnek. Ez azt jelenti, hogy az új szél- és napenergia-parkok költséghatékonysága tovább javul, miközben már most is alacsonyabb villamosenergia-termelési költségeket ígérnek, mint az új szén- és gázerőművek. A jelentés szerint az akkumulátoros energiatárolás ára 2024-ben globálisan harmadával csökkent, ami 2025-ben további 11%-os esést vetít előre. Hasonló csökkenés várható a tengeri szélerőművek esetében, ahol az LCOE 9%-kal 67 USD/MWh-ra süllyedhet. Közben a szárazföldi szélerőművek és a napelemparkok költségei is tovább mérséklődnek, 38-ról 37, illetve 36-ról 35 USD/MWh-ra.

A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) szerint a nap- és szélerőművek már 2023-ban is kedvezőbb LCOE-vel rendelkeztek az Egyesült Államokban és Kínában, mint a kombinált ciklusú gázturbinás erőművek. Ez a következő években tovább fokozódhat, különösen, ha az USA fokozza cseppfolyósított földgáz exportját, amely a gázpiaci kitettséget növelheti.

Kína jelentős előnnyel bír a tiszta technológiák gyártásában, az országban az energiatermelési költségek 11-64%-kal alacsonyabbak, mint máshol. Ez részben a teljes ellátási lánc feletti kontrollnak köszönhető. A BNEF elemzése szerint a komponensek ára 2025-ben tovább csökkenhet, de a turbinák árában ez csak részben jelenhet meg, mivel a gyártók az árrések javítására törekszenek.

Hosszú távon az LCOE csökkenése folytatódhat: 2035-ig a szárazföldi szélerőművek ára 26%-kal, a tengeri szélerőműveké 22%-kal, a napelemparkoké 31%-kal, az akkumulátoros energiatárolásé pedig közel 50%-kal csökkenhet. A BNEF szerint a megújuló energia befektetések 2024-ben meghaladták a 2000 milliárd dollárt, de a növekedés lassult. Az e-mobilitás, a megújuló technológiák és a villamosenergia-hálózat fejlesztése támogatásra szorul, miközben a feltörekvő technológiákba történő beruházások visszaestek.

Ajánlott tartalom

Áttörés jöhet a fúziós energia felhasználásában?

A kínai kísérleti fúziós reaktor saját korábbi rekordját döntötte meg.