Mérgező anyagokat találtak a Skóciában partra vetődött és elpusztult delfinek szervezetében

Nagy mennyiségű mérgező anyagot, higanyt és kadmiumot találtak a Skóciában 2012-ben partra vetődött és elpusztult delfinek szervezetében brit kutatók.

Hosszúszárnyú gömbfejű delfinek raja vetődött a skót partokra Anstruther és Pittenweem között 2012. szeptember 2-án. A 31 emlősből csak 10 volt képes visszatérni a vízbe, 21 elpusztult. Az Aberdeeni Egyetem és a partra vetődött tengeri állatok skót adatbázisának (Scottish Marine Animal Stranding Scheme) kutatói megvizsgálták a tetemeket, tanulmányukat a Science of the Total Environment című szaklap ismertette.

A kutatók a higany olyan magas koncentrációját mérték az állatok szervezetében, ami embereknél idegrendszeri zavart okozhat. Első alkalommal mutatták ki, hogy a kadmium képes áthatolni az úgynevezett vér-agy gáton, vagyis az agyat védő természetes határon – írta a BBC hírportálja.

Nem találták jelét annak, hogy a higany és a kadmium az agyban megzavarta volna az állatok tájékozódási képességét, amely néha partra sodródást okoz. Úgy vélték azonban, hogy a két anyag nagy mennyisége stresszt okozhatott a delfineknél.

Tanulmányuk “világos összefüggést” mutatott ki a cetek életkora és a mérgező anyagok koncentrációja között, ami arra utal, hogy a mérgek okozta, úgynevezett toxikus stressz annál nagyobb, minél tovább él az állat.

Az eredmények azt bizonyíthatják, hogy ez a delfinfaj kevésbé érzékeny a higanymérgezésre, mint az ember, ám nem lehet elvetni azt a lehetőséget, hogy a mérgek hozzájárultak az állatok eltévedéséhez.

Eva Krupp, az Aberdeeni Egyetem környezetvédelmi vegyész-analitikusa, a kutatás résztvevője elmondta, hogy a delfinek legfontosabb szerveiből meglepően sok mintát sikerült gyűjteniük, így először láthatták, hogyan hatnak a környezetszennyező anyagok hosszú távon a tengeri emlősökre.

“Egyedülálló információk birtokába jutottunk, mivel egyetlen delfinraj igen különböző korú tagjainál vizsgálhattuk meg, hogy változnak a korral a különböző anyagok hatásai” – magyarázta Krupp. Az állatok között egy év alatti és 36 éves is volt.

A kilencévesnél idősebb delfinek mindegyikénél igen magas higanykoncentrációt mértek, háromnál olyan magas volt, ami embereknél komoly idegrendszeri zavart okozna.

“Minél tovább él tehát a tengeri emlős, annál kevésbé lehet képes a mérgező hatásokkal megküzdeni” – következtetett a kutató.

Ajánlott tartalom

Kék bolygó – A talajmegújító gazdálkodással egészségesebb élelmiszerhez juthat a fogyasztó

A talajmegújító mezőgazdaság, a no-till technológia alkalmazása nem csak a talajeróziót csökkenti és a talaj vízmegőrző képességét javítja, hanem a fogyasztók is egészségesebb élelmiszerekhez juthatnak általa - hangzott el Áder János volt államfő, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke Kék bolygó című podcastjának hétfőn közzétett legújabb, a legnépszerűbb videómegosztó portálon is elérhető adásában.