Az erős szél a napelemeket is fenyegetheti, ám nincs bevett módszer a panelek védelmére.
Napelem, akár 3 millió Ft vissza nem térítendő támogatással a Vidéki Otthonfelújítási Program keretében. Kalkuláljon itt. (x)
A franciaországi Sophia Antipolisnál működő Université Paris Sciences et Lettres munkatársai olyan numerikus döntéshozatali rendszert hoztak létre, amely segíthet megvédeni a napelemeket a szélsőséges széllel szemben – számol be a PV Magazine. A szakértők szerint eddig nem volt bevett gyakorlat arra vonatkozóan, hogy miként kell a napelemeket erős szélben elhelyezni. A hagyományos módszerek közé tartozik, hogy bizonyos szélsebesség mellett a paneleket a talajjal párhuzamos, biztonságosnak tartott helyzetbe teszik. Ugyan a megközelítés hatékony lehet, ám ez a pozíció csökkenti a teljesítményt, és sokszor nem véd a legnagyobb széllökések ellen. A csapat új rendszere olyan tárolási pozíciót javasol, amely kihasználja a napelemes nyomkövető aktuátorok növekvő népszerűségét, lehetővé téve a panelek számára a naphoz képest optimális szög beállítását. A technológia a fejlett szélszimulációkat gépi tanulással kombinálja, hogy erős szélben optimalizálja az egyes napelemek szögét. „A fejlett áramlástan és a mesterséges intelligencia ötvözésével lehetőséget láttunk arra, hogy innovatív módon kezeljük a szélkárok kockázatát, és hozzájáruljunk a megújuló energiarendszerek ellenállóképességéhez” – mondta Elie Hachem, a csapat tagja.
Az új rendszer előnye, hogy a paneleket független döntéshozóként kezeli, és adatvezérelt megoldásokat azonosít. „Olyan ez, mintha megtanítanánk a széllel táncolni a paneleket, minimalizálva a károkat, miközben óvjuk az energiatermelést a nagy szélsebesség mellett” – tette hozzá Hachem. A kutatók számos kísérletet végeztek, amelyekben a keretrendszerüket a paneltörés különböző lehetséges okaival tesztelték. Az eredmények alapján a megközelítés hatékonynak bizonyult 50 kilométer per órás szél esetén.
A szakértők úgy vélik, hogy technikájuk alkalmas lehet a közüzemi napenergia-eszközök kezelésére nagy szélerősségű események során. Mint hozzátették, a rendszer skálázható megoldást kínál a hagyományos mérnöki gyakorlatokkal szemben.