Mesterséges levél gyárt szén-dioxidból üzemanyagot

Így gondolják az amerikai energiaügyi minisztérium Argonne Nemzeti Laboratóriumának kutatói is, akik kifejlesztettek egy új szén-dioxid-megkötő módszert, amely olcsóbb, mint más hasonló ma ismert eljárások.

A találmány lényegében egy mesterséges levél, amely a természetes kollégáját utánozva fotoszintézist hajt végre: napenergiát használ a szén-dioxid átalakítására, bár ebben az esetben a végeredmény nem glükóz és oxigén, hanem szén-monoxid lesz. Ezzel még sokkal előrébb nem lennénk, hiszen a szén-monoxid is hőmegkötő üvegházhatású gáz, viszont a szén-dioxiddal ellentétben ebből már előállítható éghető üzemanyag. A módszer lényege tehát, hogy a légkörből kivont szénszármazékból állít elő üzemanyagot. Ezzel végső soron

megújuló energiaforrást farag a hagyományosan nagyon nem annak számító szénalapú üzemanyagból.

A mesterséges levél azért lehet költséghatékony megoldás, mert a reakció beindításához szükséges katalizátor olcsó. A természetes növények ehhez egy enzimet használnak, az új találmány pedig volfrámalapú nanopelyheket használ. Ez sokkal gazdaságosabb, mint a más módszerekhez használt ezüst és más drága fémek.

A teljes cikk itt olvasható.

Ajánlott tartalom

50 százalékát a magyar állam fizeti, ha napelemes rendszert telepít!

2025. január 1-jén indult a Vidéki Otthonfelújítási Program, amely 2026-ig elérhető, és legfeljebb 3 millió forintos támogatást nyújt 5000 fő alatti településeken élő, legalább egy 25 év alatti gyermeket nevelő családoknak, többek között napelem-telepítésre és energetikai korszerűsítésre.