Mibe fektetnek az olaj-országok?

Első hallomásra furcsának tűnhet, hogy az olajban gazdag államok is a megújuló energiaforrások (szél- és napelemfarmokban) hasznosításában látják a jövőt, ugyanakkor a kijelentés igen is racionális.

A fosszilis tüzelőanyagok mennyisége véges, viszont az alternatív energiaforrások korlátlanul állnak a rendelkezésre, ezt pedig belátták a OPEC országok is.

MIBE FEKTETNEK AZ OLAJ-ORSZÁGOK?

A Perzsa-öböl menti energiaszolgáltató társaságok vezető szerepet játszanak a világ megújuló energiapiacán. Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek együttműködésben a közeljövőben hatalmas napelem projekt fejlesztésébe kíván kezdeni. A közép-ázsiai szövetség célja, hogy 2030-ig körülbelül 5 GW napenergia és 3 GW szélenergia-beruházást hajtson végre olyan nemzetközi partnerek támogatásával, mint az Ázsiai Fejlesztési Bank (ADB), az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) és a Világbank Nemzetközi Pénzügyi Társasága (IFC). A tavalyi évben a kitűzött célok felé meg is tették az első lépést azzal, hogy útjára indították a 100MW beépített teljesítményű napelempark-építési tervet a Navoiy régióban. Ez a térség első versenypiaci pályázata. Az befektetési szándékot 23 vállalkozás jelezte, ami bizonyítja, hogy jelentős potenciál van a térség megújuló energia piacában.

A projekt megvalósítására kiírt pályázatot a legkedvezőbb ajánlatot adó Masdar Clean Energy nyerte el. A vállalkozás számításai szerint a napelemes erőművel előállított energia költség nagyjából 2,7 amerikai cent / kWh körül alakul majd. Ez az érték ugyan magasabb, mint más területeken végrehajtott beruházásoké (2 cent / kWh), de így is jobb, mint a fosszilis tüzelőanyagokon alapuló villamosenergia-termelésé (0,05–0,15 USD / kWh). Emellett a szélenergiába is komoly összegeket fektetnek a térségben. Szaúd-Arábiában az Acwa Power megállapodást írt alá az Energiaügyi Minisztériummal, melynek eredményeként a vállalt nagyjából 500–1000 MW összteljesítményű szélerőmű parkot hoz létre 550–1,1 milliárd dollár ráfordítással.

GÁZ HELYETT NAPELEMEK

Közép-Ázsia más területén is mozgolódások folynak a megújuló energiatermelésben. Üzbegisztán megbízást írt alá az IFC-vel, hogy PPP konstrukció keretében 900 MW teljesítményű napelempark-építési fejlesztésbe kezd. A már említett Acwa Power tervei között szerepel még egy 1,2 milliárd dolláros támogatási terv egy 1,5 GW-os kombinált ciklusú gázturbina erőmű fejlesztésére, és egy képzési központ létrehozása az üzbég hallgatók és szakemberek számára.

Ajánlott tartalom

Piacra dobhatják az éjszaka is működő napelemeket

Ausztrál kutatók olyan technológiát fejlesztettek ki, amely lehetővé teszi, hogy a napelemek éjszaka is energiát termeljenek a Föld hőkisugárzását hasznosítva.