Becslések szerint csak a német háztartásokban mintegy 60 millió régi, használaton kívüli mobiltelefon hever szekrények vagy fiókok alján. Ezek nagy mennyiségben tartalmaznak különböző fémeket, melyekre egyre fokozódó szükség van világszerte.

Miért cserébe válnál meg mobilodtól?

A németországi IFAT környezetvédelmi kiállítás és vásár egy kezdeményezéssel állt elő: az idei kiállításon (2012. május 7-11., München) kiállítók és látogatók egyaránt leadhatják több gyűjtődobozban régi mobiljaikat. Az ötlet nemcsak gazdasági nyereséget jelent a kezdeményezés egyik résztvevője, a Remondis hulladékgyűjtéssel és -kezeléssel foglalkozó cég számára. Azt vállalták ugyanis, hogy gondoskodnak a mobilok újrahasznosításáról, és a visszanyert nyersanyagok árát visszafizetik a Messe München részére. A bevételt a müncheni vásárváros karitatív célokra fogja fordítani. Ha belegondolunk, hogy az IFAT kiállításon évek óta 2500-2800 körüli a kiállítói standok száma, és 100 ezer fő körüli a látogatottság, akár több mázsányi használatlan, potenciális hulladéknak minősülő mobiltelefon lehet újra alapanyaga újabb termékeknek, anélkül, kiváltva ezzel további új források kizsigerelését.

Az ötlethez kapcsolódik egy kiállítás is az idei IFAT-on, „Mobiltelefon kincslelet” névvel, melyen bemutatják, hogy mely ritkafémeket és egyéb anyagokat építik be a mobilokba gyártásuk során. A külön kiállítás együttműködő partnere a Bajor Állami Környezetvédelmi és Közegészségügyi Minisztérium, aki felügyeli a nyersanyag-visszanyerés folyamatát is. Sokan vannak azonban, akik nehezen válnak meg régi tárgyaiktól, az egykor használt, „kedves” maroktelefonok is ilyenek lehetnek. A gyűjtők és ragaszkodók motiválására (is) találták ki a szervezők azt a jól ismert marketing fogást, hogy a mobiljuk/jaikat egy névjegykártya kíséretében leadók között naponta két szerencsés nyertest sorsolnak ki, akik egy-egy iPhone-t vehetnek át.

Ajánlott tartalom

Már 7,5 tonnánál jár a használt mobiltelefonokat visszagyűjtő kampány eredménye

A több mint 5 éve futó "Passzold vissza, Tesó!" kampányban mára 1111 gyűjtőpont részvételével, több mint 7,5 tonnányi használaton kívüli mobiltelefon gyűlt össze - közölte a KÖVET Egyesület a Fenntartható Gazdaságért szerdán az MTI-vel.