Miért jó a színes napelem?

Egyrészt az emberi kreativitásnak köszönhetően, másrészt a globális klímaváltozás által kikényszerítve, de egyre nagyobb teret nyernek a napelemek.

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet az Ön rendszere! Ingyenes kalkulálás itt (x)

VAN-E LÉTJOGOSULTSÁGA A SZÍNES NAPELEMEKNEK?

Az utóbbi időben igen sok kísérlet folyik annak érdekében, hogy teljesen átlátszó, vagy éppen színes napelemeket hozzanak létre. Mindkettőnek megvan a maga előnye, előbbi, mint tudjuk akár az ablakokat is helyettesítheti a jövőben, míg utóbbinak inkább az esztétikusabb megjelenésben, az ingatlanhoz való illeszkedésben van nagy szerepe. Mindkét alkalmazási lehetőség tehát az energiahatékonyság mellett felveti a praktikum és esztétikum kérdését is.

Korábbi cikkünkben már bemutattuk a színes napelemeket, de akkor még mi sem gondoltunk arra, hogy ezeket a művészvilág is fel tudja majd használni. A nem „szokványos” színű panelek egyetlen jelenlegi problémája, hogy nem képes olyan hatékonysággal dolgozni, mint hagyományos társaik. Ugyanakkor ez nem is minden esetben cél, hisz vannak esetek, amikor a megjelenés a fő szempont, és az energiatermelési funkció csak egy plusz pozitívum.

EGY JÓ ÉRV A SZÍNES NAPELEMEK MELLETT

A színes napelemeknél tapasztalható veszteségek okán holland tudósok több tesztelést is végrehajtottak, és arra az eredményre jutottak, hogy elő lehet állítani olyan színes paneleket is, melyek estében akár 10%-ra is csökkenthető az energiaveszteség, ami már elfogadhatónak tekinthető. Ez azért is nagy eredmény, mert ahogy korábban is írtuk, az esztétikum számos esetben döntő szempont lehet az alkalmazáskor. Ugyanezt a véleményt osztja Marjan van Aubel holland művész is, aki vallja, „csúnya dolgokkal nem változtathatjuk meg a világot, ezért a fenntarthatóságot támogató technológiáknak is vonzó megjelenéssel kell rendelkezniük.”

Aubel éppen ezért holland tudósokkal, a Swarowskival és a Holland Energiaközponttal együttműködve azon dolgozik, hogy az intelligens designon keresztül népszerűsítse az energiahatékonyságot. Ily módon mutat rá arra, hogy általános használati tárgyaink alapfunkcióik mellett áramtermelésre is alkalmasak lehetnek. A holland művész célja, hogy újradefiniálja a társadalom napenergiához való viszonyát, és elősegítse annak minél szélesebb körű hasznosítását. 

Abuel dolgozta ki idén a Dubai Expo Holland Pavilonjának koncepcióját is. A kiállítótér polietilénből és PET-palackokból került kialakításra, ami átengedi a fényt a pavilon mennyezetén keresztül, ami így lehetővé teszi a belső térben is a napenergia előállítását.  A jövő évre halasztott kiállításon így majd közel 25 millió látogató ismerkedhet meg a holland standdal és ezáltal a napelemek ilyen extrém körülmények közötti felhasználási lehetőségével.

A napelemek belső térben való hasznosítását segíti még a nagyobb fényelnyelő képességű perovszkit technológia. Ez lehetővé teheti a jövőben, hogy számos alacsony fogyasztású eszközt beépített napelemeinek köszönhetően „önellátóvá” tegyünk. Itt kaphatnak nagy szerepet a színes napelemek is, hisz esztétikusabb megjelenésük okán szívesebben alkalmaznánk őket a beltérben, nagy felületeken, mint a hagyományos, sötétszürke társait.

Természetesen még jó pár év kell ahhoz, hogy ezek az elképzelések adaptálhatók legyenek a gyakorlatba, de addig is bizakodásra ad okot a hollandok kezdeményezése és a felismerés, hogy a napelemeknek a felhasználási lehetősége gyakorlatilag korlátlan.

Ajánlott tartalom

Áramot termel és árnyékot ad: miért választják egyre többen a napelemes parkolótetőket?

Még közel sem olyan sok tetőn jelentek meg napelemek itthon, mint tőlünk nyugatabbra, de máris itt egy másik remek lehetőség. Napelem ugyanis máshová is kerülhet, mint családi házak vagy középületek tetejére.