Mégpedig az, hogy fenntartásuk rendkívül nagy költséggel jár és ökológiai lábnyomuk is igen csak nagy. Ezt felismerve külföldön a közelmúltban több helyen is olyan stadion épült, ami példamutató lehet sok klubcsapat számára.
FRANCIA PÉLDA
A 2016-os labdarúgó Európa-bajnokságra készült el az az új sportlétesítmény a franciaországi Bordeaux városában, ami egyedülállónak tekinthető, ami a környezettudatos működtetést illeti. A stadion azért különleges, mert magát az épületet és a hozzá tartozó parkolót olyan napelemes rendszerrel látták el, ami nem csupán a sportlétesítményt, hanem annak környezetét is el tudja látni elegendő energiával. A környezetbarát megoldásra azért is szükség volt, hogy illeszkedjen a várost körül ölelő „zöld gyűrűhöz”, és semmiképp se bontsa meg azt, hanem harmonizáljon a környezettel.
NÉMET PÉLDA
Az időben kicsit messzebb visszalépve, de érdemes szót ejteni a németországi SC Freiburg stadionjáról is. A klub eredményeivel nem igazán büszkélkedhet, viszont stadionja bizonyos tulajdonságával bőven maga mögé utasítja a Bundesliga többi egyesületét. Freiburgban az aréna kialakításában hangsúlyos szerepet kapott a környezetvédelem és a környezetbarát technológiák alkalmazása. Baden-Württemberg déli részén elhelyezkedő Freiburg ráadásul az egyik legnapsütöttebb része az országnak, így rendkívül alkalmas napelemes rendszerek szempontjából. Erre alapozva a klubvezetés a futballakadémia épületének és a Dreisam-stadionnak az energiaellátását megújuló források hasznosításával alakította ki. Az akadémia csarnokának tetőszerkezetén napkollektorokat helyeztek el, melyek biztosítják melegvíz-ellátás. Emellett a biomasszával történik az épület és a gyepszőnyeg fűtése. Az épület ezeken kívül korszerű hőszigeteléssel és szellőzőrendszer lett ellátva, ami minden évszakban ideális hőmérsékletet biztosít.
A környezettudatos fejlesztések legmeghatározóbb része mégis a Dreisam-stadion északi tribünjének tetején elhelyezett napelemes rendszer. A szerkezet összesen 2200 m2-nyi területet foglal el, ami fedezni képes az egész sportlétesítmény éves energiaigényét, ami nem kevés: 250.000 kWh. A klímatudatos kialakításban nagy szerepe volt annak, hogy a klub vezetőedzője, Volker Finke 1987 óta tagja egy német környezet- és természetvédő egyesületnek is, a NABU-nak, illetve saját ingatlanát is rendkívül környezetbarát módon üzemelteti az integrált fotovoltaikus rendszereknek köszönhetően.