Miért vágják félbe a napelemeket?

Jobb teljesítményre képes a "half cut" azaz a félbe vágott napelem.

A közelmúltban látott napvilágot az a hír, hogy a SHARP napelemekkel foglalkozó részlege új, félcellás (half-cut) napelemeket fejlesztett ki és bocsájtott gyártásba. Fontos megemlíteni, hogy ez a cég rendelkezik a legnagyobb tapasztalattal a panelek fejlesztése területén, hisz már több mint 60 éve egy új korszakot nyitott meg a megújuló energiatermelés piacán a termékeivel.

MIT JELENT A FÉLCELLÁS NAPELEM?

A félcellás napelem tulajdonképpen ahogy a neve is jelzi egy olyan panel, ahol a hagyományos táblákhoz képest a cellák két egyenlő részre vannak felosztva, és ennek a kialakításnak köszönhetően pedig a napelemek jobb teljesítmény elérésére képesek. Természetesen nem csak ennyi a különbség az eddig használatos panelekkel szemben, hanem az is, hogy az újfajta modulok két (egy alsó és egy felső) részre vannak osztva, aminek a gyakorlati haszna az, hogy egy napelemből két kisebb jön létre. Az így kialakított cellák körülbelül 2-3%-kal jobb hatásfokkal képesek működni, és így az általuk megtermelt energia is több.

MIÉRT IS KÉPES JOBB TELJESÍTMÉNYRE A „FÉLBE VÁGOTT” NAPELEM?

Elsőre logikátlannak tűnik, hogy ha valamit megfelezünk attól jobb lesz a teljesítmény. Persze ez nem is teljesen így működik, ezért a következőkben elmagyarázzuk miként is képes jobb eredményeket produkálni ezek a napelemek. Azáltal, hogy a cellákat megfelezzük gyakorlatilag a termelés is felére csökken, ami természetesen önmagában nem jár számunkra előnnyel. A kettéosztással viszont tudni kell, hogy javulnak a panel más tulajdonságai: egyrészt az ellenállási veszteség körülbelül 75%-kal csökken, másrészt mérséklődik a cellák hőmérséklete is, amivel jelentősen megnövelhető az élettartamuk, harmadrészt pedig lerövidül a megtermelt áram útja, ami szintén hozzájárul az ellenállási veszteség csökkenéséhez.

Összefoglalóan a megtermelt áram elméleti szinten kevesebb, viszont a rendszer kisebb veszteséggel való üzemelése révén a hozam mégis növekszik végeredményként. A hozamnövekedés mellett nem elhanyagolható az sem, hogy a napelemek élettartama is megnövekszik azáltal, hogy elkerülhetővé válik a felületen a hot-spotok megjelenése. A megnövekedett használhatósági idő pedig gazdaságosabbá teszi az egész rendszert. A félcellás napelem egyik további nagy előnye az is, hogy a panelek részleges beárnyékolása esetén is 50%-os teljesítményen képesek működni.

Ajánlott tartalom

Áramot termel és árnyékot ad: miért választják egyre többen a napelemes parkolótetőket?

Még közel sem olyan sok tetőn jelentek meg napelemek itthon, mint tőlünk nyugatabbra, de máris itt egy másik remek lehetőség. Napelem ugyanis máshová is kerülhet, mint családi házak vagy középületek tetejére.