Fülöpjakab egy alig több mint 1000 fős kisközség Bács-Kiskun megyében, ami ma már főleg arról nevezetes, hogy nagyon komolyan veszik az ökológiai gazdálkodást, mi több itt él a 2015-ös év biogazdája, Nemes Mátyás és a gyógygombák királya, Gyöngyösi Sándor is.

Milyen egy valódi biogazdaság? Hát ilyen!

Az OzoneTv hétfői Egyenlítő c. műsorának vendége, Gyöngyösi Sándor, biogomba termesztő hosszas kutatás és kísérletezés után fejlesztette ki saját módszerét, mellyel vegyszermentesen, ökogazdaságban termeszti a bio gyógygombákat Fülöpjakabon. A ganoderma, vagy más néven pecsétviaszgomba természetes körülmények között is elvétve megtalálható Magyarországon, csakhogy a termesztett jobb, ugyanis a hatóanyag a spórákban van, és a természetben nem garantálható, hogy akkor szedjék le a kalapokat, amikor a legtöbb spóra van rajtuk. Sándor kidolgozott egy bio gomba termesztési technológiáját: a bionövényi szárak, termések vannak a táptalajban, ezeket oltja be steril körülmények között a szövettenyészettel fenntartott gombával. A kártevők ellen is biomódszerekkel védekezik, pontosabban fénycsapdákkal, illetve a kártevők természetes ellenségeinek az elterjesztésével. A műsor másik vendége Nemes Mátyás biokertész abban hisz, hogy szolgálni kell a Földanya élőlényeit. A szolgálatért cserébe tiszta táplálékot kapunk, a tiszta tápláléktól pedig tiszta gondolatot. A fülöpjakabi ökogazda birtokán évente 50-60 különböző zöldségfajtát termeszt. Télen és kora tavasszal azokat a zöldségeket kell, vagy lehet árulni, amelyek a nyáron megfelelően begyűjtötték az energiát. Mátyásnál van sárgarépa, petrezselyem, zeller, pasztinák, cékla, a fekete retek, a burgonya, csicsóka, sütőtök és két különlegesség a fénygyökér, valamint a földimandula.

 

borítókép: tudatosvasarlo.hu

Ajánlott tartalom

Az Egyesült Királyságban 12. hónapja csökkent zsinórban a járműgyártás

Az éves szintű visszaesés 11,6 százalék volt a brit autógyártók és autókereskedők szövetségének (SMMT) honlapjára fölkerült adatok szerint.