Módosul az építési projektek környezetvédelmi vizsgálata

Augusztus elsejétől minden beruházásra el kell készíteni a környezetvédelmi hatástanulmányt, a kormány eltörölte a kivételnek számító alsó küszöbértékeket. Az erről szóló rendelet a legutóbbi Magyar Közlönyben jelent meg.

Az Európai Bizottság kifogásolta azt, hogy az építési projektek környezetvédelmi engedélyezésére vonatkozó nemzeti szabályok nem egyeznek az uniós előírásokkal, és emiatt még 2009-ben kötelezettségszegési eljárás indult Magyarország ellen. A bizottság szerint bevásárlóközpont, stadion és parkoló építéséhez, városfejlesztési projektekhez, továbbá a projektek jelentős módosításához minden esetben szükséges a környezeti hatások jelentőségének vizsgálata. Kifogásolta még azt is, hogy a magyar szabályok szerint egyes területeken csak meghatározott küszöbérték felett kell környezetvédelmi vizsgálatot végezni. A menetközben módosuló beruházásoknál – projekteknél – eddig csak szűk körben kellett újabb környezeti hatásvizsgálatot végezni. Ez most további esetekkel egészült ki. Így például újra le kell folytatni a környezeti hatásvizsgálatot akkor, ha a képződő hulladék, illetve a környezetre káros kibocsátás a negyedével nő, ha a változtatás Natura 2000 területet érint, illetve a megváltozott környezeti hatás átterjed az országhatáron.

A felülvizsgálat eredményeként módosított környezetvédelmi engedélyt a hatóság egységes szerkezetbe foglalja.
Több olyan építési beruházás van jelenleg, amelyeknél csak egy alsó küszöbértéket átlépve kell környezeti hatásvizsgálatot végezni. Ezeket az alsó küszöböket eltörli a rendelet. Ilyen például az, hogy bevásárlóközpontnál csak 3 ezer négyzetméter, illetve 100 parkolóhely felett kell hatásvizsgálat. Parkolóházaknál 30 autóhely alatt nem kell jelenleg hatásvizsgálat, de a jövő hónaptól induló beruházásoknál ez a mentesség is megszűnik. A rendelet szerint csak a hatálybalépése után indult – illetve megismételt – eljárásokban kell alkalmazni az új szabályokat.

Ajánlott tartalom

Döntöttek: kötelezővé válik a napelemek telepítése az épületekre

Az Európai Parlament elfogadta az uniós napenergia-szabványt, amely előírja a napelemek telepítését az épületekre az EU tagállamaiban.