Napelemek: A válság jótékony hatása

Közgazdaságból tudjuk, hogy a válságok valójában természetesen tisztulási folyamatok.

Egyelőre kevesen vannak itthon, akik bármi pozitívat is látnának a mostani krízisből, a devizás lakáshiteleseket én se fogom tudni felvidítani. De a napelemes piacon egy pozitív hatás mindenképpen megfigyelhető: az idei jelentős árzuhanással közelebb kerültünk a hálózati ár-egyenlőséghez (grid-parity-hez).

A hálózati ár-egyenlőség, grid-parity a napelemes ipar szent-grállja: ez azt az árszintet jelenti, amikor a napelemmel termelt áram ára megegyezik, vagy alacsonyabb az áramszolgáltatói árakkal. Ezt úgy számolják, hogy x forint a napelemes rendszer, az évente y kWh áramot termel, 20 év alatt 20y kWh áramot, majd x/20y <= jelenlegi áram-ár, akkor juhéjj, grid-parity.

A cikk folytatása itt.

Ajánlott tartalom

Drónok az építőiparban – A jövő elkezdődött

A dróntechnológia robbanásszerű fejlődése alapjaiban rengeti meg az építőipart; ez a folyamat korántsem a távoli jövő zenéje, hanem a kézzelfogható jelen. Míg néhány éve ezeket az eszközöket csupán drága játékszereknek vagy a marketing látványos kiegészítőinek tekintették, mára a kivitelezés, a felmérés és a tervezés elengedhetetlen műszereivé váltak. A pilóta nélküli légi járművek (UAV) alkalmazása drasztikusan növeli a hatékonyságot, jelentősen csökkenti a költségeket, és olyan adatpontosságot garantál, amelyre a hagyományos geodéziai módszerekkel aligha, vagy csak sokkal lassabban lenne lehetőség.