Napelemekkel működő közvilágítást építenek ki Dombóváron régiós pályázati támogatással; a prototípust kifejlesztő pécsi cég először itt alkalmazza a technológiát.

Napelemekkel működő közvilágítást építenek ki Dombóváron

Napelemekkel működő közvilágítást építenek ki Dombóváron régiós pályázati támogatással; a prototípust kifejlesztő pécsi cég először itt alkalmazza a technológiát.

A fejlesztés másfél éve indult el annak az ötletnek a nyomán, hogy a kerti lámpákhoz használt napelemeket alkalmassá lehet tenni a közvilágítás energiaellátására is – mondta Tímár Lajos, a Tímár és Társai Kft. ügyvezető igazgatója az MTI-nek. Hozzátette: az alapkutatást mintegy tízmillió forintos ráfordítással, a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal Innocsekk pályázatán elnyert támogatás segítségével végezték.

A pécsi székhelyű, megújuló energiaforrásokkal kapcsolatos projekteket menedzselő cég vezetője elmondta, jelenleg egy mérőberendezés készült el, amelyen többfajta lámpafejjel és áramnyerési móddal kísérleteztek, valamint kipróbáltak több kapcsolási rendszert.  A kísérleti darab teljesíti azt a követelményt, hogy legalább öt-hét napon keresztül borús időben is üzemképes marad, valamint nem szükséges erős napfény ahhoz, hogy energiát nyerjen a rendszer.

Az ügyvezető szerint újdonság a hagyományos közvilágításhoz képest, hogy a Dombóváron megvalósuló hálózat időkapcsolóval, mozgásérzékelővel ellátva működik majd, a fényforrások ledes világítópontok lesznek. Ez utóbbiaknak legalább tíz év az élettartama. A hálózatnak gyakorlatilag csak karbantartási költsége lesz – jegyezte meg Tímár Lajos.
A napelemes közvilágítás egyelőre Dombóvár és a városhoz tartozó Gunarasfürdő közti két kilométeres kerékpárút mentén épül ki 51 millió forintból. Ehhez a Baross Gábor program pályázatán nyert el 23 millió forintos támogatást a részben önkormányzati tulajdonú Kapos Innovációs és Transzfer Központ Kht. Tímár Lajos szerint a hálózat építését ez év nyarán kezdhetik meg.

Az ügyvezető szólt arról, hogy az Innocsekk pályázat részként piackutatást is végeztek; a megkeresett önkormányzatok 40 százalékától érkezett pozitív visszajelzés. A megújuló energia hasznosításának jelenleg azonban akadálya, hogy sok helyhatóság hosszú távra kötelezte el magát a közvilágítás rekonstrukciójával, s amíg ezek a – többnyire az áramszolgáltatókkal kötött – szerződések nem járnak le, nem épülhet ki új hálózat – hívta fel a figyelmet Tímár Lajos.

Ajánlott tartalom

Áramot termel és árnyékot ad: miért választják egyre többen a napelemes parkolótetőket?

Még közel sem olyan sok tetőn jelentek meg napelemek itthon, mint tőlünk nyugatabbra, de máris itt egy másik remek lehetőség. Napelem ugyanis máshová is kerülhet, mint családi házak vagy középületek tetejére.