Így lesz a legmocskosabb vízből is iható

1. Homok
A homok használata a víz szűrésére nem újkeletű ötlet, azonban a texasi Rice Egyetem tudósai továbbfejlesztették ezt a megoldást. A szakértők szerint ugyanis, hogyha egy különleges grafit-oxid réteggel vonják be a homokszemcséket, akkor az így létrehozott különleges homok a hagyományoshoz képest gyorsabban és hatékonyabban lesz képes a víz tisztítására. Ez a módszer költségtakarékos is, így a világ szegényebb területein is lehetővé teszi a vízigények kielégítését.

homok
2. A „csodafa”
Előző felmérések igazolták, hogy a lóretekfa (Moringa oleifera) magjaiból nyert kivonat képes megtisztítani a vizet. Azonban ezek a kutatások mind olyan módszereket emeltek ki az anyag használatára, melyek túl költségesnek bizonyultak, vagy nem is voltak kivitelezhetőek olyan tisztítórendszerekben, ahol a vizet el lehet raktározni. A Pennsylvania-i Egyetem kutatói ezért most belevetették magukat egy új sorozat kísérletbe, hogy megfizethető, környezettudatos és egyszerű módot találjanak a lóretekfa-mag kivonat víztisztító tulajdonságának kihasználására.

lóretekfa
3. Pedálozz a tiszta vízért!
A kisebb falvak és katasztrófa sújtotta vidékek segítésére a japán Nippon Basic Company kifejlesztett egy kerékpárra erősített víztisztító berendezést, amely pedálozás útján szűri meg a vizet.

biciklis víztisztító
4. Légköri vízgenerátorok
Léteznek olyan szerkezetek is, melyek a légkör páratartalmából nyerik a vizet. Az EcoloBlue Atmospheric Water Generator (AWG) otthonra illetve irodákba tervezett modelljei például napi 28 liter ivóvizet képesek nyerni a környező levegőből.

vízgenerátor
5. Napenergiás vízlepárlás
A Watercone nevet viselő találmány a nap melege segítségével állít elő ivóvizet. Használatához egy kis sós vizet kell önteni a fekete tálca részbe, melyre aztán rá kell helyezni a műanyagtölcsért. A fekete tartó magába szívja a meleget, és a benne lévő víz párologni kezd, és a fedő falain lecsapódik a tiszta víz. Ez a megoldás napi másfél liter ivóvizet állít elő.

vízlepárló
6. Ipari méretű lepárló
A Suns River Still (SRS) gyártói szerint ez a vízlepárló szerkezet akár ötször olyan hatékony is lehet, mint az ezen a módszeren alapuló átlagos eszközök. Ezen kívül akár 95-100%-ig megújuló energiával működhetnek, és sokféle forrásból képesek ivóvizet előállítani, mint amilyenek a sós kutak, tengerek, folyók, de akár a szennyvíz is.vízlepárló
7. Játszva készül a tiszta víz
Ezzel a körhintához hasonlító szerkezettel egy föld alatti kútból a tiszta víz egy 2.500 literes tartályba pumpálható. A PlayPump cég szerint gyermekek és felnőttek is játszva nyerhetnek így vizet, és ha netán inkább a játékra kerülne a hangsúly, a felesleges víz visszakerül a kútba.

körhinta
8. A meglévő kutak javítása
A WaterAid szervezet úgy próbálja a vizet elérhetőbbé tenni az emberek számára, hogy a már létező, de elromlott kutak megjavítására mikrovállalkozókat fogad fel. A mozgalom eddig sikeresnek bizonyult, hiszen 2 év alatt mintegy 300 kutat sikerült helyreállítani, és ez által 30.000 ember jutott elegendő ivóvízhez.

kútjavítás
9. Víznyerő szélturbinák
Az Eole Water ismét csak a légköri vízpárát igyekszik kivonni. Az Abu Dhabi-ban felállított különleges szélturbina október óta működik, és a száraz sivatagi levegőből napi 500-800 liter vizet is képes kisajtolni.

szélturbina
10. Asztali só
Bármilyen meglepő, a hagyományos asztali só is képes megtisztítani a zavaros vizet. A só ugyanis olyan tulajdonsággal rendelkezik, melynek köszönhetően a vízben lévő szilárd részecskéket csomókban összegyűjti, melyek aztán lerakódnak a víz aljára. Vészhelyzet esetén a sózásos tisztítás egyszerű és olykor életmentő megoldás lehet.

só
11. Csatornavíz-tisztító
A texasi Globar Water Group nemrégiben állított fel egy olyan víztisztító rendszert, amely csatornavízből képes ivóvizet generálni. Első lépésként a rendszer megszűri a vizet az 1 mikronosnál nagyobb kórokozóktól, eztán kivonja a vegyszereket (például arzént, klórt, VOC-okat, higanyt, ólmot, krómot) és baktériumokat, majd UV fény segítségével megöli a mikorbákat.

csatornavíz-tisztító
12. Hordozható esővíz-tisztító
A Noro esővíz-felfogó és szűrő rendszer (Noro Rainwater Catchment and Flirtation System) prototípusa egyszerűen hozzájutható alapanyagokból készült. A hátizsákként viselhető esővíz-tisztító szerkezet lehetővé teszi a vízgyűjtést, annak megszűrését és hordozhatóságát is, és más esővíz felfogó rendszerekkel kombinálva is használható.

esővíz hordozó
13. Napelemes esővíz-tisztító
A Hydroleaf, egy teheráni egyetemista okos találmánya nemcsak védelmet biztosít az eső ellen, de még ivókúttal is ellátott, mely az összegyűjtött, megszűrt esővízzel csillapítja a szomjat. A szűrő szerkezet napenergiával működik, így rengeteg helyen alkalmazható, mint például buszpályaudvarokon, parkokban vagy egyéb környéken, ahol jól jönne egy tető és némi tiszta víz.

napenergiás tisztítás
14. UV-s víztisztító
A SteriPen Freedom névre hallgató apró víztisztító használata nem is lehetne egyszerűbb: vegyük le a kupakját, mártsuk fél liter vízbe addig, amíg az érzékelőket ellepi a folyadék, és máris bekapcsol az UV fény, a beépített időmérő pedig jelzi, hogy mikor vált ihatóvá a víz.

uv-s tisztító
15. Szívószál helyett szűrőszál
Az AquaSafeStraw a gyártó szerint a kórokozó baktériumok „99,9999%-át” eltávolítja. Ez a méretes víztisztító szál akár 500 liternyi vizet is képes megszűrni, és könnyebben hordozható, mint sok más víztisztító szerkezet.

szűrőszál

Ajánlott tartalom

Nem áprilisi tréfa, hatékonyabb napelemek érkeznek

A brazil Azul Pack fényvisszaverő membránt fejlesztett kétoldalú napelemekhez, amely növeli az albedót és optimalizálja az energiatermelést; a Techreflex termékek tesztjei szerint akár 15%-os hatékonyságnövekedés is elérhető.