Napelemes pályázati lehetőségek

A tavalyi és az idei évben egyedülálló lehetőség nyílt meg a KKV-k számára azáltal, hogy korábban nem tudtak ilyen kedvező feltételek mellett napelemes rendszer telepítésére támogatást igénybe venni.

Jelen cikkünkben azokat a pályázati lehetőségeket ismertetjük, melyek jelenleg is rendelkezésre állnak a kis- és középvállalkozások számára. A GINOP-4.1.4-19-es kódszámú, „Megújuló energia használatát, energiahatékonyság növelését célzó épületenergetikai fejlesztések támogatása” című pályázati kiírás 55%-os támogatási intenzitás mellett 3-100 millió Ft-os támogatást biztosít a KKV-k számára energetikai fejlesztéseik végrehajtására. Ez már egy olyan kombinált kiírás, ami napelemes rendszerek telepítésén túl az adott épület energiagazdálkodását is javító adottságok (fűtéskorszerűsítés, szigetelés, nyílászárócsere, stb.) fejlesztését is lehetővé teszi. A pályázat nagy előnye, hogy a napelemes rendszerek kialakítása önállóan is megvalósítható, amennyiben annak összteljesítménye meghaladja a 15 kWp-t. A korábban ismert 2020.01.15-i határidőig 1537 db kérelem érkezett be összesen 24.863.789.462 Ft értékben.

Mindez azt jelenti, hogy a beérkezett támogatási kérelmek összege több mint 4 milliárd Ft-tal meghaladta a pályázati kiírásban dedikált 20,42 milliárd Ft-os keretet. Egy 2020. január 20-án kiadott módosítás viszont újabb beadási szakaszt hirdetett, mely 2020.április 30-a 10 óráig tart. A pályázatok elbírálása standard eljárásban, a szakaszosan történik. Ez azt jelenti, hogy az elbíráló bizottság a támogatási kérelmeket jogosultsági és tartalmi értékelésre bocsátja, és az egy szakaszban beérkezett kérelmek támogathatóságáról a felhívásban előírt tartalmi értékelési szempontoknak való megfelelés szerinti sorrendiségük alapján kell dönteni. Mivel a támogatási keretösszeg nem került megemelésre, ezért a további kérelmek benyújtása azt a kockázatot rejti magában, hogy a pályázatok benyújtását követően, és a folyamatos elbírálás során a keretösszeg kiosztásra kerül, így az adott, újonnan beadott pályázatok forráshiány miatt elutasításra, vagy tartaléklistára kerülhetnek.

GINOP-4.1.3-19-ES PÁLYÁZATI LEHETŐSÉG

A GINOP-4.1.3-19-es, „Napelemes rendszer telepítésének támogatása mikro-, kis- és középvállalkozásoknak” című kiírás olyan cégeket támogat, melyek villamosenergia fogyasztásának fedezésére.  elegendő egy 5-15 kW-os napelemes rendszer telepítése. A pályázat keretében rendszermérettől függően 1 és 3 millió Ft közötti összeg igényelhető. A támogatási programban rendelkezésre álló keretösszeg 23,92 milliárd Ft. Bár a támogatási intenzitás 100%-os, a vissza nem térítendő támogatás mértékét a kialakított rendszer mérete is meghatározza. A pályázatban a napelemes rendszer elszámolható költsége nem haladja meg a beépített napelemek összesített névleges teljesítményére vetítetten a 200.000 Ft/kWp értéket, vagy amennyiben meghaladja azt, akkor az önerőből finanszírozandó.

Fontos megjegyezni, hogy ez a pályázati lehetőség nagyobb fogyasztású KKV-knak is opcionális lehet, hisz bőven van benne még forrás, és 2020.szeptember 30-i zárásig is idő. Egy kisebb rendszer ugyan nem fogja 100%-ban fedezni az adott vállalkozás fogyasztását, viszont biztosabban nyerhető támogatás ezzel a kiírással napelemes rendszerre, mint a GINOP-4.1.4-19-cel. A későbbi Önerőből történő bővítésnek pedig semmi akadálya.

MIT HOZ A JÖVŐ?

A fent említett két pályázati lehetőség nagy sikerét látva az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) tervei között szerepelteti, hogy további pályázati lehetőségként egy új konstrukcióval tesz közzé kiírást a kiscégek számára napelemes rendszerek telepítése céljából. Erre nagy szükség is van, mivel a már ismert két GINOP-os pályázat feltételrendszere kizárta a KKV-k egy csoportját a pályázati lehetőségből, ezért fontos, hogy a gazdasági szféra ezen szegmensei is élni tudjanak az EU-s támogatásokkal, hogy fenntarthatóbb módon működhessenek tovább.

Ajánlott tartalom

Áramot termel és árnyékot ad: miért választják egyre többen a napelemes parkolótetőket?

Még közel sem olyan sok tetőn jelentek meg napelemek itthon, mint tőlünk nyugatabbra, de máris itt egy másik remek lehetőség. Napelem ugyanis máshová is kerülhet, mint családi házak vagy középületek tetejére.