Napelemmel spórolnak az iskolában

Európai uniós támogatásból valósult meg a buji általános iskola villamosenergia igényének kielégítését célzó napelemes rendszer telepítése.

A buji önkormányzat 29.206.000 Ft vissza nem térítendő támogatás segítségével valósította meg a beruházást. A fix rendszerű, 130 db polikristály modulból álló napelemes rendszer két épületrész déli-keleti ferde tetőzetére került. Az erőmű szerepét 5 darab inverter tölti be. Az önkormányzat számára kiemelt szempont, hogy a működési költségek számottevően ne emelkedjenek, sőt lehetőség szerint alternatív energiaforrások bevonásával tovább csökkenjenek. E projekttel olyan követendő példát kíván mutatni, melyhez hasonló Magyarország más pontjain is felépíthető. A pályázat az Új Széchenyi Terv, Környezet és Energia Operatív Program keretében zajlott, melynek keretében kiemelt cél a zöldgazdaság-fejlesztési koncepció, vagyis a megújuló energiaforrásokon alapuló technológiák ösztönzése.

A megvalósítás időszaka: 2011.08.15.-2012.02.10.
A beépítésre kerülő névleges teljesítmény: 26 kwp
Várható megújuló energiaforrás felhasználás: 27.300 kWh/év
Várható szén-dioxid kibocsátás csökkenés: 15289 t/év

(képünk illusztráció)

Ajánlott tartalom

Energiatakarékosság új-generációs típusházzal

Szinte az összes, az ÉMI szentendrei Nemzeti Mintaházparkjába tervezett 9 bemutató épület kivitelezése elindult 2024 október közepén. Ezek között a Leier Rába típusháza lesz az egyetlen olyan ház, amely nem könnyűszerkezetes technológiával épül, és amely a tervek szerint 2025. márciusára el is készül.