Napelemparkkal biztosítja energiaellátását az erdélyi Brassó

Harmincöt hektáron épít napelemparkot a közintézmények és közterek energiaellátásának biztosításához az erdélyi Brassó önkormányzata – jelentette kedden Allen Coliban polgármester.

A romániai nagyváros elöljárója a közösségi oldalán számolt be, hogy az önkormányzat megnyerte az erre a célra igényelt 40 millió lejes (3,12 milliárd forint) európai uniós támogatást. “Brassó maga állítja elő, ingyen, a saját zöld energiáját” – jelentette ki. A bejegyzés szerint a Méhkertek (Stupini) külvárosban tervezett napelempark a középületek áramellátásához és a közvilágításhoz szükséges energia 90 százalékát lesz képes biztosítani. Az iskolák, óvodák, napközik, kulturális intézmények is innen kapják a villanyáramot, de a közeli brassópojánai sípályák működtetéséhez szükséges műhavat is ezzel állítják elő.

Allen Coliban emlékeztetett: 2021 szeptemberében Brassó vállalta, hogy tíz év alatt 55 százalékkal csökkenti a szén-dioxid-kibocsátását, és 2050-re klímasemleges várossá válik. A most bejelentett 108 millió lej (8,4 milliárd forint) értékű beruházás finanszírozásának 45 százalékát biztosítja az unió, 55 százalékát az önkormányzat állja. A 35 hektáros területen 30 770 napelemet szerelnek fel.

Ajánlott tartalom

Energiatakarékosság új-generációs típusházzal

Szinte az összes, az ÉMI szentendrei Nemzeti Mintaházparkjába tervezett 9 bemutató épület kivitelezése elindult 2024 október közepén. Ezek között a Leier Rába típusháza lesz az egyetlen olyan ház, amely nem könnyűszerkezetes technológiával épül, és amely a tervek szerint 2025. márciusára el is készül.