Napenergia az űrből

Régóta elméletileg úgy vélik, hogy napenergia nyerésének legjobb módja az lenne, ha nagy napelemes rendszereket küldenének az űrbe.

Nos, projekt szintjén ezekben az években már jelen van néhány ország különleges ügynökségeiben egy új kezdeményezés, amely elkezdte konkretizálni és kinyilvánítani a szükséges törekvést arra, hogy az utópiát valósággá változtassák. Az amerikai National Space Society (NSS) bejelentett egy új nemzetközi projektet, amely szerint Indiával együtt fognák fel az űrből a napenergiát, s ezzel potenciálisan megoldhatók lennének az emberiség energetikai szükségletei, írja az energiacentrum.com.

„Az űr napenergiája lehet az élhetőbb Föld kulcsa, miközben hozzájárul a klímaváltozás enyhítéséhez” –jelentették ki közös nyilatkozatukban Abdul Kalam az ismert tudós és volt indiai elnök, valamint Mark Hopkins az NSS végrehajtó bizottságának elnöke.

A projekt szándéka, hogy létrehozzanak egy nemzetközi szerveződést, amelybe az Egyesült Államokon és Indián kívül bevonnának más országokat is, mint Oroszország, Kína, az Európai Unió tagállamai, amely 2025-ig kereskedelmi értékű, űrbeli megoldásokat valósítana meg. A kezdeményezés ütemezését, a projekt alapját képező tanulmány elkészítésétől számolják, amely egy ötéves programot irányoz elő és 10-30 millió dollár kezdeti finanszírozást, a szükséges technológia kifejlesztésére valamint a prototípus bemutatásra. Egy második szakasz azonban 10 milliárd, 10 éves periódusra kiterjedő dollárt igényel, egy nemzetközi konzorcium megalakítása céljából, amely egy kisméretű napelemes rendszert építene.

Ajánlott tartalom

Energiatakarékosság új-generációs típusházzal

Szinte az összes, az ÉMI szentendrei Nemzeti Mintaházparkjába tervezett 9 bemutató épület kivitelezése elindult 2024 október közepén. Ezek között a Leier Rába típusháza lesz az egyetlen olyan ház, amely nem könnyűszerkezetes technológiával épül, és amely a tervek szerint 2025. márciusára el is készül.