Kilenc környezetvédő civil szervezet nyílt levélben kérte Gyurcsány Ferenc miniszterelnöktől, hogy mielőbb tegyen lépéseket a szén-dioxid kvótabevételek felhasználásának tervezett befagyasztása ellen.

Ne fagyasszák be a szén-dioxid-kvóta bevételek felhasználását

Kilenc környezetvédő civil szervezet nyílt levélben kérte Gyurcsány Ferenc miniszterelnöktől, hogy mielőbb tegyen lépéseket a szén-dioxid kvótabevételek felhasználásának tervezett befagyasztása ellen.

A kilenc zöldszervezet MTI-hez hétfőn eljutatott közös közleményében kifejtik: a Zöld Beruházási Rendszerben (ZBR) 2009-re tervezett 20 milliárd forintos befagyasztás, súlyosan veszélyeztetné az idei összes kvóta-eladást. A kiotói-jegyzőkönyv alapján ugyanis az államközi tárgyalásokon nagy súllyal esik latba, hogy az eladó milyen időtávon vállal mérhető kibocsátáscsökkentést.

Megjegyzik: Magyarország – a kiotói-jegyzőkönyv aláírásával – vállalta, hogy a kvótakereskedelemből befolyt – 2008-ban becslések szerint mintegy 20-30 milliárd forintot – kizárólag éghajlatvédelmi beruházásokra fordítja.

A kvótakereskedelem bevezetésének elsődleges célja tehát a klímavédelem, és ezen keresztül a vállalkozásösztönzés és a munkahelyteremtés. Az energiahatékonysági beruházásokkal ezen felül nagymértékben csökkenthető az ország energiafüggősége és a lakosság energiafelhasználása – hangsúlyozzák a közleményben.

A szervezetek aláhúzzák: Keller László pénzügyi államtitkár korábbi nyilatkozataival szemben a ZBR-rel a már működő pályázatokat – így a Nemzeti Energiatakarékossági Programot és a Panelprogramot – sem lehet kiváltani.

A nyílt levelet az Energia Klub, a Független Ökológiai Központ, a Greenpeace Magyarország, a Klímabarát Települések Szövetsége, a Levegő Munkacsoport, a Magyar Természetvédők Szövetsége, a Reflex Környezetvédő Egyesület, a Védegylet, valamint a WWF Magyarország írta alá.

Ajánlott tartalom

Kék bolygó – A talajmegújító gazdálkodással egészségesebb élelmiszerhez juthat a fogyasztó

A talajmegújító mezőgazdaság, a no-till technológia alkalmazása nem csak a talajeróziót csökkenti és a talaj vízmegőrző képességét javítja, hanem a fogyasztók is egészségesebb élelmiszerekhez juthatnak általa - hangzott el Áder János volt államfő, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke Kék bolygó című podcastjának hétfőn közzétett legújabb, a legnépszerűbb videómegosztó portálon is elérhető adásában.