Negyven évvel ezelőtt, 1970 októberében jött létre az akkori NSZK első nemzeti parkja, a Bajor-erdő Nemzeti Park. A cseh határ mentén fekvő 24 ezer hektár kiterjedésű terület mára ember által hasznosított erdőből őserdővé változott vissza, amit korábban nem honos állatok megtelepedése is jelez.

Negyvenéves az első német nemzeti park

A Bajor-erdőben több mint hatezer állat- és mintegy hétszáz növényfaj él, a nemzeti parkot évente több mint kétmillió látogató keresi föl. A természetvédelem alá helyezett térség emberi beavatkozás nélkül fejlődik, az alábbi jelszónak a jegyében: hadd legyen természet a természet. Az első német nemzeti park időközben a sikeres természet-, állat- és növényvédelem követendő példája lett.
A fajgazdagságot fotócsapdák által készített felvételek bizonyítják. A többnyire rejtett életet élő állatok létezéséről ezáltal zavarás nélkül kapnak bizonyságot a kutatók és a park illetékesei. Gímszarvas, őz, vaddisznó, nyest, nyuszt, siketfajd, vidra, hód mellett hiúz is rendszeresen besétál a kihelyezett 110 digitális kamera valamelyikének a lencséje elé: ez a macskaféle ragadozó a Bajor-erdő legféltettebb kincse.

A hiúz (Lynx lynx) ugyanis csak az utóbbi két évtizedben jelent meg a nemzeti parkban. Előzményként a csehszlovák természetvédelmi hatóság a 80-as években szabadon engedett néhány példányt a határ túloldalán elterülő, mintegy 70 ezer hektár kiterjedésű Sumava Nemzeti Parkban. A vasfüggöny leomlása, vagyis a szögesdrót és az aknazár fölszedése nyomán a pamacsfülű macskák kóborlásaik során átkeveredtek német földre is. Becslések szerint ma mintegy 30 hiúz él a Bajor-erdőben, közülük hat példány rádió-adóvevő készüléket hord a nyakán. A könnyű berendezés GPS-jeleket sugároz egy műholdra, amely azokat SMS-ként továbbítja a nemzeti park vadőreinek mobiltelefonjára.

A Bajor-erdő látogatói a szabadban nem találkozhatnak hiúzokkal, hiszen e ragadozók nagyon rejtett életet élnek, és kerülik az embert. Viszont a nemzeti park újabb keletű látogatóközpontjában, a Zwiesel közelében fekvő Falkensteinben egy tágas kifutóban egész nap lehet gyönyörködni egy népes hiúzcsaládban. Tavaly nyáron három kölyök született, időközben már anyányira nőttek. A park illetékesei – vadászokkal, erdőgazdákkal, vadőrökkel, természetvédelmi szakemberekkel és tartományi politikusokkal történt konzultációk után – úgy határoztak, hogy nem engednek szabadon több hiúzt a Bajor-erdőben. A látogatóközpont “fölös példányait” a Harz-hegységbe vagy Svájcba telepítik át.

Ajánlott tartalom

A víz különféle arcait mutatja be az A.P.Art Gallery új kiállítása

Festményeken, installációkon és fotókon keresztül a víz különféle arcait mutatja be a Blue című kiállítás, amely szombaton nyílik Budapesten az A.P.Art Galleryben, a víz világnapja előtt tisztelegve.