Nem nyújtanak elegendő védelmet a kis szigetországoknak a világ vezető hatalmai által elfogadott klímavédelmi célkitűzések - állította pénteken az érintett kis államokat tömörítő szervezet (Aosis).

Nem védik meg a kis szigetországokat a G8 klímavédelmi célkitűzései

Nem nyújtanak elegendő védelmet a kis szigetországoknak a világ vezető hatalmai által elfogadott klímavédelmi célkitűzések – állította pénteken az érintett kis államokat tömörítő szervezet (Aosis).

A 2 Celsius-fokos hőmérséklet-emelkedés elfogadhatatlan, mert ilyen mértékű felmelegedés mellett már nem lehetne garantálni a kis szigetországok túlélését – hangsúlyozta az Aosis szervezetben elnöklő Dessima Williams, a mindössze 344 négyzetkilométer területű Grenada ENSZ-nagykövete.

Az éghajlatváltozás elleni küzdelem jegyében a G8-csoport és az élen járó fejlődő országok vezetői a héten abban állapodtak meg l,aquilai csúcstalálkozójukon, hogy nem emelkedhet világszerte 2 Celsius-foknál nagyobb mértékben a középhőmérséklet a 2020-ig tartó időszakban. A kis szigetországok azonban ragaszkodnak ahhoz, hogy a hőmérséklet-emelkedést legfeljebb 1,5 Celsius-fokban maximalizálják. “A világnak kötelessége biztosítani, hogy egyetlen szigetország se kerüljön víz alá. Sajnos a világ elkötelezettsége nélkül éppen azok az országok fogják viselni a legsúlyosabb következményeket, amelyek a legkevésbé járultak hozzá a globális felmelegedéshez” – figyelmeztetett az Aosis. A legkisebb és legkiszolgáltatottabb szigetállamok már most érzik a klímaváltozást és szenvednek a hatásaitól – tette hozzá a szervezet.

Az Aosis amiatt is bírálta a legfejlettebb ipari államokat, hogy nem fogadtak el pontos irányelveket a szén-dioxid-kibocsátást csökkentő eljárásokról. Míg a vezető hatalmak 50 százalékos szén-dioxid-kibocsátást irányoztak elő 2050-ig, a kis szigetállamok közös álláspontja szerint 85 százalékos csökkentést kellene elérni.

Ajánlott tartalom

AM: gazdaközpontú agrárpolitikára van szükség Brüsszelben

Szakítani kell azzal a téves meggyőződéssel, hogy a mezőgazdaságra és a gazdákra a klímaváltozás okozójaként tekintenek; épp ellenkezőleg, ők a megoldás részei kell hogy legyenek - jelentette ki Nagy István agrárminiszter az EU agrár-élelmiszernapok konferencián kedden Brüsszelben, az Agrárminisztérium (AM) tájékoztatása szerint.