Az olcsó és kis méretű napelemes rendszerek sokáig nem voltak engedélyezve az európai uniós tagállamban, de megváltozott a helyzet.

Németországban engedélyezték a teraszokon elhelyezhető napelemes rendszereket

Az olcsó és kis méretű napelemes rendszerek sokáig nem voltak engedélyezve az európai uniós tagállamban, de megváltozott a helyzet.

Számos olyan napelemes berendezés létezik, amelyek könnyen kiépíthetők és leszerelhetők. Ezek a megoldások a méretükből adódóan a balkonokra vagy a teraszokra is telepíthetők és ideálisak a bérlők számára, hiszen azokat a költözés esetén magukkal vihetik. Marcus Vietzke, a Német Napenergia Társaság (DGS) munkatársa elmondta, hogy a napelemes modulban egyenárammá alakítják át a napenergiát, majd az egyenáramból váltóáram lesz. Egy tipikus kis méretű napelemes rendszer általában két modulból áll. A legkisebb termékek teljesítménye körülbelül 150 watt, a legnagyobbaké 600 watt. Az utóbbi segítségével Dél-Németországban akár évente 660 kilowattórát is lehet termelni, ez egy német átlagos háztartás éves áramfogyasztásának a 20 százalékát teszi ki, írja a badische-zeitung.de.

Így komoly megtakarítások érhetők el. Michael Friedrich, a Greenpeace Energy szóvivője hozzátette, hogy már egy déli balkonokon elhelyezett 150 wattos modell is 5 százalékos megtakarítást eredményezhet. Vietzke kiemelte, hogy 270 wattos berendezés kiegészítőkkel és szállítással együtt 470 euróért vásárolható meg, s a segítségével éves szinten 87 euró takarítható meg. Így a teljes megtérülési idő kicsivel több mint 5 év. Amennyiben az eszköz 25 esztendeig működik, akkor 2326 euró nyereséget termelhet.

Ajánlott tartalom

Áramot termel és árnyékot ad: miért választják egyre többen a napelemes parkolótetőket?

Még közel sem olyan sok tetőn jelentek meg napelemek itthon, mint tőlünk nyugatabbra, de máris itt egy másik remek lehetőség. Napelem ugyanis máshová is kerülhet, mint családi házak vagy középületek tetejére.