A Magyarországon felhasznált energia 40%-a a lakosság által - és ennek 75%-a az épületek fűtésére és újabban hűtésére kerül felhasználásra. Az eredetileg Németországban kifejlesztett és ott már elterjedt, úgynevezett passzívházak a hagyományos építési módokkal szemben jóval kevesebb – minimális - energiát fogyasztanak, vagyis „passzívvá” válnak.

Nemzetközi Passzívház Kiállítás és Konferencia októberben

A Magyarországon felhasznált energia 40%-a a lakosság által - és ennek 75%-a az épületek fűtésére és újabban hűtésére kerül felhasználásra. Az eredetileg Németországban kifejlesztett és ott már elterjedt, úgynevezett passzívházak a hagyományos építési módokkal szemben jóval kevesebb – minimális - energiát fogyasztanak, vagyis „passzívvá” válnak.

Az erre szolgáló megoldások meglévő épületekben is alkalmazhatók. A passzívházak olyan extrém alacsony energiaigényű épületek, amelyekben a kellemes belső klíma télen és nyáron külön fűtési és hűtési rendszer nélkül biztosítható. A fűtésre fordított összeg 80-90 százalékkal csökkenthető ezzel a technológiával. Az energiahatékonyság csúcsát képviselő passzívházak, és bennük a megújuló energiaforrások alkalmazása közösen vezet a hosszú távon fenntartható épületek létrejöttéhez. Az ajánlott kiegészítő megoldások: hőszivattyús fűtés, napkollektoros melegvíz-előállítás, fotovoltaikus (napelemes) áramtermelés, pellet- és biomassza fűtés.

A REECO-csoport fenti témakörrel foglalkozó, nyugati viszonylatban is egyik legjelentősebb nemzetközi rendezvénye a CEP® – Clean Energy & Passivhaus, amely minden év elején Stuttgartban vonultatja fel az energiahatékonyság és a passzívház-építési technológiák legújabb vívmányait, mint arról sok magyar látogató is meggyőződhetett. 2009. október 7-én és 8-án első alkalommal kerül megrendezésre Budapesten a CEP® Passzívház Expo – Nemzetközi Passzívház Kiállítás és Konferencia.

Az EUCC – Europa Congress Centerben – Budakeszi út – szervezendő kiállítás és kongresszus az energiahatékony építés és felújítás teljes palettáját bemutatja. Kiemelt témája a passzívház. Várhatóan 30 kiállító – gyártók, tervezők, kivitelezők, energiaszolgáltatók, szakértők a kutatás és tudomány illetve az üzleti élet területéről, szakmai szövetségek, média, minisztériumok és hatóságok – mutatja be várhatóan mintegy 750-800 látogatónak termékeit, szolgáltatásait és újításait. A lakossági építéseken kívül kiemelt célcsoport az önkormányzatok, településfejlesztők, középületek üzemeltetői, felújítói, valamint az ilyen fejlesztéseket finanszírozó bankok.

A kiállítással párhuzamosan egésznapos nemzetközi szakmai konferencia kerül megrendezésre, melynek központi témája az energiahatékony építészet és a passzívház. A politika, gazdaság, építészet, épületgépészet, energetika, szakmai szövetségek, és média szereplői közül mintegy 300 szakember részvétele várható, akik a technikai-gyakorlati megvalósításról, a legújabb kutatási eredményekről informálódhatnak. A konferencia a Magyar Passzívház Szövetség – MAPASZ – és a Passzívház Akadémia Kft. társszervezésében kerül megrendezésre.

Az angol/magyar nyelvű előadásokon a legjobb külföldi – német, osztrák, svájci és más – illetve hazai szakemberek adnak nemcsak általános áttekintést, de gyakorlati tanácsokat, megoldási lehetőségeket a passzívházelmélet, a passzívház-tervezés, az engedélyezés, illetve -kivitelezés kérdéseiről, eddigi konkrét tapasztalatairól és fejlődési irányairól. Kiemelt téma lesz a szakmai oktatás, tanfolyamok, tréningek jövőbeli szervezése, és természetesen a legújabb pályázati
lehetőségek is.

További információkat a www.cep-expo.hu alatt találhatnak.

Ajánlott tartalom

Áramot termel és árnyékot ad: miért választják egyre többen a napelemes parkolótetőket?

Még közel sem olyan sok tetőn jelentek meg napelemek itthon, mint tőlünk nyugatabbra, de máris itt egy másik remek lehetőség. Napelem ugyanis máshová is kerülhet, mint családi házak vagy középületek tetejére.