NGM: az energiahatékonysági fejlesztések a versenyképességet növelik

Az energiahatékonysági fejlesztések a vállalati szektor versenyképességének növelésében, a gazdaság karbonmentesítésében lényeges szerepet játszanak – mondta Marczinkó Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) kiemelt vállalati kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára hétfőn az energiatudatos, mérhető energia megtakarítást elért vállalatokat elismerő Virtuális erőmű program díjátadó ünnepségén.

Hangsúlyozta, a program összhangban áll a magyar kormány gazdaságpolitikai irányelveivel, az energiahatékonyság ösztönzésével. A helyettes államtitkár kiemelte, az ipar a gazdaság fenntarthatóságának fontos támasza, az iparstratégiát tartalmazó Irinyi tervben hangsúlyt kap az energiahatékonyság növelése. Marczinkó Zoltán az Energiatakarékossági Világnaphoz kötődő ünnepségen felidézte, hogy a magyar kormány több éve dolgozik az elektromos közlekedés fejlődését szolgáló szabályozáson. A Jedlik Ányos terv alapján szeretnék elérni, hogy 2020-ra 30 ezer, tisztán elektromos hajtású autó közlekedjen a magyar utakon.

A helyettes államtitkár jelezte: nagy az érdeklődés az elektromos hajtású autók közlekedését ösztönző pályázat iránt.
Marczinkó Zoltán szólt arról is, hogy a magyar gazdaság növekedése stabil, hosszú távon is fenntartható, a kedvező makrogazdasági mutatók a feszes költségvetési politikának, a fogyasztás növekedésének tudhatók be. Szili Katalin, a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács tiszteletbeli elnöke, a Virtuális erőmű program fővédnöke az energiahatékonyság fontosságára mutatott rá, a 2011-ben indult programban célul jelölték meg, hogy 2020-ra 200 megawattos virtuális erőmű jöjjön létre, a jelenlegi állás szerint ez a mutató már meghaladta a 120 megawattot.
Mezősi Balázs, a programot működtető szervezet, a Magyar Innováció és Hatékonyság Nonprofit Kft. operatív igazgatója elmondta, ha a programban 2011. óta összegyűlt virtuális energia valódi lenne, akkor az ország 10. legnagyobb hazai erőművéről lehetne beszélni.

A programban továbbra is kiemelten kezelik a kis- és középvállalatok energiahatékonysági és megújuló energetikai fejlesztéseinek szakmai támogatását, emellett fontos szerepet szánnak a jövő gazdasági szereplőinek, a tanulók szemléletformálásának, valamint a gazdasági környezetet nagyban meghatározó önkormányzatok fenntarthatósági szakmai támogatásának – tette hozzá Mezősi Balázs.

Az ünnepélyes díjátadón Energiahatékony Mentor Vállalat díjat kapott a Cothec Energetikai Üzemeltető Kft.
Az Energiahatékony Vállalat címet a Budapesti Főtáv, a Continental Automotive Hungary, a Flex-Coop Kft. és a Zala Megyei Fejlesztési Közhasznú Nonprofit Kft. nyerte el.

Az Energiatudatos Vállalat díjat a BKV mellett a Pálos Vendégház vihette haza. Egyéni díjat kaptak az Audi, a Főtáv, a Get Energy, a Semmelweis Egyetem és az Magyar Tudományos Akadémia képviselői. Az Energiatudatos Iskolákért Program díjazottja a Entz Ferenc Mezőgazdasági Szakképző Iskola és Kollégium, a Székesfehérvári Vörösmarty Mihály Általános Iskola, a Comenius Angol-Magyar Két Tanítási Nyelvű Gimnázium, a Székesfehérvári Szakképzési Centrum Jáky József Szakgimnáziuma, és az Esterházy Móric Nyelvoktató Német Nemzetiségi Általános Iskola.

Ajánlott tartalom

Energiatakarékosság új-generációs típusházzal

Szinte az összes, az ÉMI szentendrei Nemzeti Mintaházparkjába tervezett 9 bemutató épület kivitelezése elindult 2024 október közepén. Ezek között a Leier Rába típusháza lesz az egyetlen olyan ház, amely nem könnyűszerkezetes technológiával épül, és amely a tervek szerint 2025. márciusára el is készül.