Nyugdíjpénzből veszik az olcsó napelemet

Nagy-Britanniában a napelemek telepítési költsége 65 százalékkal csökkent három év alatt. 2010-ben még 13 ezer font volt a költség, most csak 4500 font. A napelemek megtérülési rátája ennek köszönhetően a befektetési összeg 5-8 százalékára ugrott évente – írta a brit Telegraph. A brit energiaminiszter szerint ez már nagyobb profitot hoz, mint a nyugdíjalapokba, magánnyugdíjpénztárakba befizetett pénz kamata. Ezért azt javasolja a briteknek, hogy a nyugdíjukra félretett pénzükből inkább vásároljanak napelemet a házuk tetejére. „Egy jól elhelyezett napelem 20 évre garantálja az akár évi 8 százalékos kamatot. Ez 2-3 százalékkal több mint a nyugdíjalapok annuitásos járadéka” – mondta Greg Baker.

Nagy-Britanniában a kormány úgy ösztönzi a lakossági napelemek telepítését, hogy az általuk megtermelt felesleges villamos energiát kötelező átvételi áron veszi át tőlük. A háztartásoknál az így keletkező profit és az áramszámlában jelentkező megtakarítás adja ki az évi 8 százalékos kamatot.

Szakértők szerint ez az árzuhanás (és a célzott lakossági állami támogatás) kellett ahhoz, hogy a napelemek tömegesen elterjedjenek az országban. Nagy-Britanniában jelenleg 500 ezer háztartás használ napelemet villamos energia előállítására, amely szám folyamatosan növekszik. A cikk szerint a napelemek tömeges elterjedése hosszú távon a villamos energia árát is letöri – azok számára is, akik nem használnak napelemet.

forrás: hvg.hu

Ajánlott tartalom

Magyar vezetője lett a Boston Consulting Group nemzetközi tanácsadó cég energiaközmű szegmensének

Beck Zsófia, a Boston Consulting Group (BCG) kelet-közép európai energiaiparért felelős ügyvezető-igazgató partnere lett a cég integrált energiaközmű szegmensének globális vezetője.