Okos mérőórákkal spórolnak a bécsiek

Mivel az okos mérőóráknak köszönhetően az emberek már egyértelműen látják, hogy mely háztartási gépek a nagy energiazabálók otthonaikban, sokkal tudatosabban használják azokat. Félüg üresen például már nem indítják el a mosó- vagy a mosogatógépet, így kevesebbszer lesznek bekapcsolva – összegzi Christian Neubauer a Wiener Netze szóvivője az okos mérőórákkal kapcsolatos első tapasztalatokat.

Az osztrák fővárosban jelenleg 2.700 háztartásban tesztelnek okos fogyasztásmérőket, amelyek nemcsak rögzítik, de rögtön továbbítják is a mérési eredményeket a szolgáltatónak. Ezeket a fogyasztók egy internetoldalon keresztül maguk is megnézhetik, és akár negyedórás bontásban is nyomon követhetik az áramfelhasználásukat. Az adatok segítségével így könnyebben megállapíthatják, hogy mely berendezések fogyasztják a legtöbbet, és miként tudnának spórolni.

Az osztrák főváros célja, hogy 2017-re az 1,5 millió ügyfél 10 százaléka már okos fogyasztásmérőt használjon, 2019-re pedig az ügyfelek 95 százaléka. Erre azért van szükség, mert az Európai Unió harmadik energia-csomagja előírja, hogy 2020-ra a fogyasztók 80 százaléka számára hozzáférést kell biztosítani az úgynevezett intelligens fogyasztásmérőkhöz. Ausztriában az átállás költségei elérhetik a 2 milliárd eurót is.

Ajánlott tartalom

Zöldülő mezőgazdaság: fenntartható épületek

Az ipari szegmens mellett a fenntarthatóság és a környezetbarát megoldások a mezőgazdaságban is egyre nagyobb szerepet kapnak: a 2025-ös évtől elérhető „Mezőgazdasági kisüzemek beruházási támogatása” pályázati kiírás is teret enged a mezőgazdasági infrastruktúrák energiahatékonysági fejlesztéseinek. Az acélcsarnokok, mint innovatív és rugalmas megoldások, az ipari szektorhoz hasonlóan, fenntartható választást kínálnak a mezőgazdaság számára. Lássuk, milyen fenntartható előnyöket kínálnak!