Olajszállítási szerződést kötött a horvát Janaf a Mollal

Olajszállítási szerződést kötött a Janaf horvát olajvezeték-üzemeltető vállalat a Mol Nyrt.-vel erre az évre – közölte a horvát vállalat igazgatósága szerdán.

A 2023 végéig hatályos szerződés 2,9 millió tonna nyersolaj szállítását teszi lehetővé a Molnak a Janaf vezetékrendszerének Omisalj-Gola szakaszán keresztül, továbbá 79 ezer 385 ezer köbméter nyersolaj tárolását Omisaljban, és 70 ezer köbméter nyersolaj tárolását Sziszeken (Sisak) ugyanebben az időszakban. Sajtóközleményében a menedzsment leszögezte: több hónapos tárgyalások zárultak le sikeresen a szerződés aláírásával, amely garantálja a magyarországi és szlovákiai finomítók és piacok biztonságos és zavartalan ellátását, és megerősíti a Janaf stratégiai jelentőségét Európa ezen részének energiastabilitása szempontjából. A Janaffal a Mol Magyar Olaj- és Gázipari Nyrt., a Moltrade Mineralimpex Trading és a szlovák Slovnafta olajfinomító  kötötte a szerződést – ismertette a vállalat. Az üzlet pénzügyi vonatkozásaival kapcsolatban viszont nem közölt információkat.

A horvát olajvezetéket üzemeltető vállalat 2023 első negyedévében 35,8 millió euró összbevételt könyvelt el, ami 38 százalékkal több, mint az előző év ugyanezen időszakában volt. Az említett időszakban 15,1 millió euró nettó nyereséget ért el, 68 százalékkal többet, mint 2022 első negyedévében. A zágrábi székhelyű vállalat üzemelteti az 1974 és 1979 között megépült Adria-kőolajvezeték horvátországi szakaszát, amely hazai és külföldi felhasználók számára is lehetővé teszi a nyersolaj szállítását. Tevékenységének kisebbik részét az olaj és az olajszármazékok raktározása, valamint a folyékony rakomány átrakodása teszi ki. A Janaf tagja a mediterrán olajipari csoportnak, a MOIG-nak (Mediterranean Oil Industry Group).

Ajánlott tartalom

Áder János: a klímaváltozás ellen is sokat tehetnek az állati takarmányfehérjét előállító üzemek

Európa sem tudja a hús előállításához szükséges takarmányt előállítani, ezért azok az üzemek, amelyek élelmiszeripari melléktermékekből állati takarmányfehérjét állítanak elő, sokat tehetnek a klímaváltozás ellen - mondta Áder János volt köztársasági elnök, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke csütörtökön Üllőn.