Olajszennyezés: Tucatnyi delfin pusztult el Mauritius partjainál

Több mint tucatnyi delfin tetemét találták meg Mauritius partjainál, ahol több mint egy hónapja egy zátonyra futott, japán tulajdonú hajóból ömlött olaj a tengerbe.

Környezetvédők szerint a delfinek halálát az olajfolt vagy a hajótest elsüllyesztése okozhatta. A BBC News beszámolója szerint az eddig megtalált 13 delfin tetemét megvizsgálják a hatóságok, hogy megállapítsák a haláluk okát. A panamai zászló alatt hajózó japán Wakashio teherhajó még július 25-én futott zátonyra az Indiai-óceánon fekvő üdülőparadicsomnál, és a légifelvételek tanúsága szerint a belőle kifolyó dízel és olaj egyre jobban szétterjedt. A balesetet szenvedett hajó körül korábban sok hal és rák tetemét találták, de most érkezett jelentés először delfinek pusztulásáról. Nagyon ritka, hogy ennyi delfin egyszerre lelje halálát. A helyi hatóságok a múlt héten döntöttek arról, a kettétört hajó orrát vontatókkal kiviszik a nyílt óceánra, és ott hagyják elsüllyedni. A nagyobb, hátsó felét pedig lehúzzák a korallzátonyról, és egy indiai kikötőbe vontatják, ahol megpróbálják megmenteni. Civil szervezetek, halászok és szakértők ellenezték a hajótest elsüllyesztését, és úgy vélték, a hatóság rosszul döntött. A delfinek tetemét a helybeliek találták meg. A lakosokat nagyon felháborította a szörnyű látvány – írta a brit hírportál.

Vassen Kauppaymuthoo oceanográfus elmondta, hogy a delfineknek olajszaga volt. Mint a helyi médiában kifejtette, szerinte tovább romolhat a helyzet. Sunil Dowarkasing helyi környezetvédő szerint az olajfolt vagy a hajó elsüllyesztése okozta a delfinek pusztulását. Úgy vélte, az olaj kiömlése megzavarta a tengeri emlősök élőhelyét. A Greenpeace afrikai szervezete arra figyelmeztetett, hogy a tenger szennyezettsége miatt tengeri állatfajok ezrei vannak veszélyben, és ez Mauritus gazdaságára, élelembiztonságára és közegészségügyi helyzetére is hatással van.

Ajánlott tartalom

Kék bolygó – A talajmegújító gazdálkodással egészségesebb élelmiszerhez juthat a fogyasztó

A talajmegújító mezőgazdaság, a no-till technológia alkalmazása nem csak a talajeróziót csökkenti és a talaj vízmegőrző képességét javítja, hanem a fogyasztók is egészségesebb élelmiszerekhez juthatnak általa - hangzott el Áder János volt államfő, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke Kék bolygó című podcastjának hétfőn közzétett legújabb, a legnépszerűbb videómegosztó portálon is elérhető adásában.