Világszerte és hazánkban is több közvélemény-kutatás történt már annak érdekében, hogy felmérésre kerüljön, hogy mi is a pontos oka annak, hogy valaki (magánszemély, vállalkozás, állami szervezet) a napelemes rendszer telepítése mellett adta le a voksát.
KUTATÁSOK EREDMÉNYEI
A legtöbb napelemes közvélemény-kutatásból az derül ki, hogy két fő szempontot emelnek ki a megkérdezettek a napelemek kapcsán. Az egyik a villanyszámla drasztikus lecsökkenése/megszüntetése, a másik pedig a környezetvédelem. Tulajdonképpen tényleg ez az a két szegmens, ami a legjobban mérhetővé teszi a fotovoltaikus berendezések pozitív hatásait. Egy hazai felmérésben a napelemes rendszerrel rendelkezők körében feltett „Miért döntött úgy, hogy napelem rendszert telepíttet az otthonára? Mi volt a fő motivációja?” kérdésekre a válaszadók közel negyede (24,5%-a) már a környezetvédelmi elhivatottságot jelölte meg válaszul. Hasonlóan magas volt azok aránya (19,8%), akik egyéb más okok mellett a környezet megóvását jelölték meg. A legtöbben természetesen egyéni érdekeiket figyelembe véve a villanyszámla csökkentését jelölték meg első helyen. Ez nem is csoda, hisz a napelemes cégek fő üzenete, hogy ezt akár teljesen meg is szüntethetik a napelemes rendszerek. Emellett kijelenthető az is, hogy mindenki olyan beruházásba fektet szívesen, ami lehetőleg minél rövidebb távon megtérülő lesz számára.
MIK A NAPELEM ELŐNYEI?
A fent kiemelt két fő okkal már láthatóvá vált, hogy a napelemnek több előnye is van. Annak érdekében, hogy teljes legyen a lista az alábbiakban felsoroljuk mindazokat az előnyöket, amikkel számolni lehet egy napelemes rendszer telepítését követően.
Napelemes rendszerek előnyei:
- drasztikusan lecsökkenti az adott ingatlan áramszámláját,
- környezettudatos, hozzájárul a környezet védelméhez,
- működtetésük zéró emisszióval jár,
- védi a tetőt és az ingatlant a hőhatás ellen,
- elismerést jelent környezetünk körében,
- önmagát képes reklámozni a termék, másokat is arra sarkall, hogy beruházzanak a termékbe,
- növeli az ingatlan értékét,
- a szigetüzemű rendszerekkel elektromos áramot biztosíthatunk ott is, ahol nincs hálózat,
- az áramszámlákon megspórolt összeget más fejlesztésekbe/beruházásokba lehet fektetni
- a napelemes rendszerek képesek előállítani az elektromos fűtéshez kellő energiamennyiséget,
- alkalmazásukkal a nyári hűtéshez szükséges energia is zöld úton kerül előállításra,
- élvezni lehet egy kulcsrakész rendszer kényelmét,
- kiforrt és folyamatosan fejlődő technológiát jelent,
- működésük több évtizeden át biztosított,
- jól monitoringozható, nyomon követhető a rendszer működése.
A fenti felsorolás már önmagában is meggyőző, de korántsem teljes. Ahogy a cikkben említésre került, a napelemes rendszereknek számos előnye van, és lehetnek olyanok is, melyeket csak egyénileg tapasztalhatunk meg.