Önfenntartó hidrogén reaktor

A hidrogén látszólag olyan üzemanyag, ami határtalan lehetőségekkel kecsegtet, ám a tudósok egyelőre inkább csak olyan fosszilis tüzelőanyagokból tudják előállítani, mint például a földgáz. Egyelőre.

A Delaware Egyetem egyik doktorandusza egy új típusú reaktort fejlesztett, melynek mindössze koncentrált napfényre, cink-oxidra, és vízre van szüksége a hidrogén előállításához. (Aiolus News) Ami pedig a legjobb az egészben, hogy cink-oxid újra felhasználható, tehát ha a reaktort sikerül beindítani, onnantól kezdve már önfenntartó. Az Eric Koepf által tervezett nagy, henger alakú reaktor hőszigetelő kerámia anyagokból készült. A cink-oxid 15 tölcséren keresztül kerül a rendszerbe, a napfény pedig egy kvarc ablakon, illetve egy blendén át. Koepf ezen a héten szállítja át reaktorát Svájcba, ahol a zürichi Szövetségi Technológiai Intézetben tesztelik majd. A tesztelési fázisban 10000 Napnak megfelelő koncentrált fényt juttatnak majd a reaktorba körülbelül 1650 °C-os hőt létrehozva. Ezután a cink-oxid kerül be, amely a reakció hatására cink-gőzzé alakul, az pedig víz hozzáadásával hidrogénné. „Az alapötlet egy kis, jól szigetelt üreg létrehozása volt, melyet felülről erős napfénynek teszünk ki.” – magyarázta Koepf. A reaktor sikere komoly áttörést jelenthet a kibocsátás mentes, teljes mértékben fenntartható üzemanyagok területén. Koepf tanácsadója, Ajay Prasad professzor elképzelése szerint egy sivatagban elhelyezett hatalmas reaktor tömb ipari mennyiségű hidrogén előállítására lenne képes.

Ajánlott tartalom

Energiatakarékosság új-generációs típusházzal

Szinte az összes, az ÉMI szentendrei Nemzeti Mintaházparkjába tervezett 9 bemutató épület kivitelezése elindult 2024 október közepén. Ezek között a Leier Rába típusháza lesz az egyetlen olyan ház, amely nem könnyűszerkezetes technológiával épül, és amely a tervek szerint 2025. márciusára el is készül.