Az ország első "zöld főiskolája" szera Syma csarnokbeli Educatio Nemzetközi Szakkiállításnak, ahol egy úgynevezett passzívház (magát energiával szinte teljesen önerőből ellátó lakóház) makettjével szerepelnek.

Önmagát fűtő ház

A passzívház nemcsak energiatakarékos, hanem önmaga állítja elő az energiát. Részben napkollektorok vagy elemek segítségével, részben pedig oly módon, hogy a házban élők maguk “termelik” a hőt. Ha 2-3-4, 37 fokos testhőmérsékletű ember tartózkodik egy szobában, az hamar felmelegszik. Mindez csak akkor működik, ha tökéletes a szigetelés – magyarázta a rektorhelyettes.

A főiskola küldetésének tekinti az ökológiai gondolkodás elsajátítását. Mára az alternatív energiahasznosítás területén az ország meghatározó, nemzetközileg is elismert kutatóbázisa lett – tájékoztatta az MTI-t Dinya László. A szombat délután 5-ig nyitva tartó kiállításon a látogatók tájékoztatást kaphatnak a csaknem 50 éves hagyományokkal rendelkező főiskola szakjairól, a programokról, az ott működő kiegészítő szolgáltatásokról. A passzívház koncepciója a nyolcvanas évek végén Svédországban és Németországban született. Az első ilyen energiatakarékosan működő házat 1990-ben építették a németországi Darmstadtban.

A fogalom Magyarországon is ismert, tavaly Budapesten építészek tartottak erről fórumot a Műegyetemen. Külföldi és magyar szakemberek több oldalról taglalták a témát, elhangzottak építészeti, ökológiai és szociális-gazdasági értékelések is. A napkollektoros megoldáson kívül – vagy azzal kombinálva – ismert a talajból, illetve a talajvízből nyert energia is.

Ajánlott tartalom

Szakértő elárulta, hogyan csökkenthetők a vállalat energia terhei

A Portfolio-MAGE Járműipar 2025 konferencián szakértők hangsúlyozták, hogy a megújuló energiaforrások és az energiatárolás megfelelő alkalmazásával a vállalatok optimalizálhatják költségeiket, sőt, akár bevételi forrást is teremthetnek a hálózat számára.