Óriási napelempark készült el Kaposvár határában

A korábbi csúcstartónál 4-szer akkora lett a nemrég átadott napelempark Kaposvár határában.

Nemrégiben ugyanis átadásra kerül hazánk legnagyobb napelemparkja, ami 4-szer akkora, mint a korábbi csúcstartó a 25 MW beépített kapacitású Kapuváron található erőmű. Kaposvár határában jön létre Magyarország eddigi legnagyobb napelemparkja, ami jóval túlszárnyalja az eddig épített napenergián alapuló erőműveket. A napelemfarm 100 MW-os beépített kapacitású, ami nem csak hazánkban, hanem a Kelet-Közép-európai régióban is egyedinek tekinthető.  A napelempark által megtermelt energia mennyisége csaknem megfelel Kaposvár teljes lakosságának egész éves energiaigényének. A naperőművet a kínai állami tulajdonú vállalat, a China General Technology Group érdekeltségébe tartozó tervezőcég, a National Machinery Import and Export Corporation (CMC) végezte. A napelempark építését még 2019 júniusában kezdték meg, és 2020/2021 fordulójára készült el.

Az erőmű a kereskedelmi termelést várhatóan februártól kezdi meg. A projekthez az invertereket a a kínai Sungrow szolgáltatta, míg a napelemtáblák beszállítását az ugyancsak kínai JA Solar és a JinkoSolar biztosította 50-50 MW megosztásban.  A gigászi napelempark a megtermelt energiát 0,09 EUR/kWh (nagyjából 32 Ft/kWh) áron fogja értékesíti majd. A beruházás nagyjából 100 millió eurós befektetéssel jött létre.

NÖVEKVŐ SZÁMOK, CSÖKKENŐ KISZOLGÁLTATOTTSÁG

Az ilyen jellegű projekteknek hála Magyarországon rohamosan nő a napelemes kapacitások mértéke. Ezt igazolja, hogy míg 2019-ben 1277 MW volt a hazai napelemes rendszerek összesített teljesítménye, addig ez a szám 2020 év végére már elérte a 2000 MW-ot. Az idei évben hálózatra kapcsolódó kaposvári napelempark pedig már az év elején további 5%-os növekedést jelent az előző évihez képest. Ez pedig igen jó kiindulást jelent, hisz Magyarország Nemzeti Megújuló Akciótervének kiemelt célja, hogy 2022-re az ország áramigényének 14,65%-át megújuló forrásokból fedezhessék.

Ezzel pedig csökkenthető hazánk kiszolgáltatottsága is, mivel az ország jelenleg jelentős mértékű importra szorul elektromos energia tekintetében. A létrejött projekt ráadásul az Övezet és Út elnevezésű kezdeményezés fontos eleme a kínai–magyar együttműködések szorosabbra fonásában, amellyel mindkét ország hozzájárul az ökológiai környezet védelméhez és a zöld gazdaság fejlesztéséhez.

 

Képünk illusztráció.

Ajánlott tartalom

Áramot termel és árnyékot ad: miért választják egyre többen a napelemes parkolótetőket?

Még közel sem olyan sok tetőn jelentek meg napelemek itthon, mint tőlünk nyugatabbra, de máris itt egy másik remek lehetőség. Napelem ugyanis máshová is kerülhet, mint családi házak vagy középületek tetejére.