Hajlékony napelemes rendszer

Érdekes megoldást alkotott meg egy svájci cég.

A Dhp Technology AG által kifejlesztett HORIZON nevű rendszer érdekessége, hogy az alkalmazott technológiájának köszönhetően öt méterrel a felszín fölött helyezkedik el és különleges helyzetekben, például erős szél vagy havazás esetén, összehajtható és az elemek a tárolójukba kerülnek. Minderről egy saját fejlesztésű algoritmus gondoskodik, amely a napelemek mozgatását a pontos időjárási adatok alapján végzi el. Mindez elősegíti azt, hogy a modulok csak akkor legyenek kint, amikor süt a nap és ráadásul könnyebben is tisztíthatók, mint a hagyományos modellek. Az első ilyen rendszert az ARA Chur tisztítómedencéje fölött szerelték fel és tavaly augusztus óta működik teljesen zökkenőmentesen. A kiépített HORIZON évente 540 000 kilowattóra áramot termel, ez az árammennyiség a létesítmény áramszükségletének 20 százalékát fedezi. A teljes megtermelt árammennyiséget a tisztítómedence üzemeltetésére használják fel. Előnyös továbbá, hogy az 5 méteres kiépítési magasságnak köszönhetően a szakemberek probléma nélkül dolgozhatnak a napelemek alatt, tisztíthatják és tarthatják karban a medencét. Ráadásul a rendszer alkalmazása lecsökkenti az algásodást és ezáltal a karbantartási költségeket is.

A HORIZON-t miatt a tisztítómedencét üzemeltető IBC Energie Wasser Chur, Chur városa és a Dhp Technology AG elnyerte a svájci energiaügyi minisztériumtól a Watt d’Or-díjat a megújuló energiák kategóriában. A szaktárca mellett egyébként a Graubündeni Innovációs, Fejlesztési és Kutatási Alapítvány is támogatta a rendszer kifejlesztését.

Ajánlott tartalom

Áramot termel és árnyékot ad: miért választják egyre többen a napelemes parkolótetőket?

Még közel sem olyan sok tetőn jelentek meg napelemek itthon, mint tőlünk nyugatabbra, de máris itt egy másik remek lehetőség. Napelem ugyanis máshová is kerülhet, mint családi házak vagy középületek tetejére.