Paradicsom virul az auszráliai sivatagban

Egy dán cég nemrégiben egy grandiózus üvegház-komplexumot állított fel Ausztrália déli részén, a sivatagban. A napenergiát sokoldalúan hasznosító napelemfarmon évi 17 ezer tonna paradicsom terem, ami az ország paradicsompiacának 15 százaléka.

Az indulás óta jelentősen nőtt az érdeklődés a zöld projektek iránt, hiszen helyben előállítható például az üvegházakhoz szükséges energia – mondta Svante Bundgaard, az Aalborg CSP vezérigazgatója. A rendszer segítségével a lehető leghatékonyabban és minden területre kiterjedően hasznosítható a napenergia. A napenergiára épülő hagyományos megoldásokat általában vagy áramtermelésre vagy fűtésre használják. A mi napelemes rendszerünk azonban sokoldalú – magyarázta Jakob Juul, az Aalborg CSP projektigazgatója. A számítógép-irányítású elemek a napsugarakat egy magas torony felé irányítják: a koncentrált energia termelte hővel fűtik télen az üvegházakat, sótalanítják a tengervizet, és működtetik az áramtermelő turbinákat. Büszkén mondhatjuk, hogy jó megoldásokat tudunk ajánlani azok számára, akik napenergiában gondolkodnak – mondta Jakob Juul. Különösen azokban az országokban lehet hasznos ez a megoldás, ahol nehéz vízhez vagy áramhoz jutni. Igaz, még további felmérések kellenek ahhoz, hogy lássuk, milyen hatással van a természeti környezetre, és persze az sem mellékes, mennyibe kerül egy ilyen szerkezet megépítése, írja a hu.euronews.com.

Ajánlott tartalom

Áramot termel és árnyékot ad: miért választják egyre többen a napelemes parkolótetőket?

Még közel sem olyan sok tetőn jelentek meg napelemek itthon, mint tőlünk nyugatabbra, de máris itt egy másik remek lehetőség. Napelem ugyanis máshová is kerülhet, mint családi házak vagy középületek tetejére.