Passzívház óvoda nyílt Budapesten

Energiatudatos óvoda épült a főváros XIII. kerületében, a passzív minősítésű intézményt 1,3 milliárd forintos költséggel hozták létre.

A kerületi önkormányzat kedden arról tájékoztatta az MTI-t, hogy már a tervezés során az épület hőveszteséget minimalizáló megoldásokat alkalmaztak, a rendszer pedig közel hússzor annyi energiát takarít meg, mint amennyi egy hasonló nagyságú hagyományos épület üzemeltetéséhez szükséges. A 16 csoportos Meséskert tagóvoda a korábbi földszintes intézmény helyén épült meg a Kassák Lajos utcában. A közlemény szerint az óvodában friss szűrt levegő van, emiatt az intézmény állandóan pollen- és allergiamentes. A folyamatos légcsere szabályozza a relatív nedvességtartalom szintjét, csökkenti a párakicsapódás és a penészesedés veszélyét.

A teljes körűen akadálymentesített épület korszerű gépészeti rendszereihez alacsony energiafogyasztás társul, a tervezők elektroszmog elleni védőrendszert építettek ki a termek egy részében, a túlzott napfényt pedig elektromosan vezérelt árnyékolókkal lehet csillapítani. A csoportszobák felülvilágított öltöző-mosdó-közlekedő térből nyílnak, a tetőkert pedig részben fedett kültéri játszóteraszként segíti az óvoda működését. Ezen a szinten kaptak helyet egyebek mellett a logopédiai és autista fejlesztő helyiségek és a sószoba is. Az óvoda biztonságáról kamerás beléptető rendszer gondoskodik.

Ajánlott tartalom

Áramot termel és árnyékot ad: miért választják egyre többen a napelemes parkolótetőket?

Még közel sem olyan sok tetőn jelentek meg napelemek itthon, mint tőlünk nyugatabbra, de máris itt egy másik remek lehetőség. Napelem ugyanis máshová is kerülhet, mint családi házak vagy középületek tetejére.