Rekordmagas volt a permafroszt hőmérséklete tavaly a svájci Alpokban

Az elmúlt 20 évben 2019 szeptembere és 2020 október között volt a legmagasabb a permafroszt hőmérséklete a svájci Alpokban – közölte csütörtökön a svájci permafroszt megfigyelő hálózat (PERMOS).

A permafroszt az a talaj, amely két vagy több éven át fagyott állapotban marad. Svájc felszínének mintegy öt százaléka alatt van ilyen talaj. A PERMOS honlapján közzétett jelentés kiemelte, hogy a 2019/2020-as tél volt a feljegyzések kezdete óta a legmelegebb időszak az alpesi országban, a hőmérséklet mintegy egy Celsius-fokkal haladta meg a téli átlaghőmérsékletet. A meleg tavasz és a 2020 nyarán tapasztalt két hőhullám aránytalanul negatívan hatott a svájci permafrosztra, amelynek felszíne nagyon meleg volt, és felszín alatt 10 valamint 20 méterrel is meghaladta a talaj hőmérséklete a korábbi rekordértékeket.

A földfelszíni hőmérséklet 2020-ban 0 Celsius-fok fölött volt minden PERMOS-mérőállomáson, ami magasabb vagy nagyjából hasonló, mint a korábbi rekordok, amelyeket a szélsőségesen meleg 2003, 2015 és 2018 években mértek. Zermatt közelében, a Stockhorn-fennsíkon 20 méter mélységben a talaj hőmérséklete mintegy 0,8 Celsius-fokkal emelkedett az elmúlt 20 évben. A Murtel-Corvatsch mérőállomáson pedig 10 méter mélységben több mint egy Celsius-fokkal nőtt 20 év alatt.

Ajánlott tartalom

AM: nemzetstratégiai kérdés a hazai vetőmagágazat

Nemzetstratégiai kérdés a hazai vetőmagágazat. A hazai agrártermelés hosszú távú fenntarthatóságához alapjaiban járulnak hozzá a hazai, kiváló minőségű vetőmagok és szaporítóanyagok - mondta Farkas Sándor, az Agrárminisztérium (AM) parlamenti államtitkára csütörtökön Szarvason, az I. Országos Vetőmag-gazdálkodási Konferencia megnyitóján a tárca közleménye szerint.