Vác, 2023. november 21. A MÁV Zrt. váci transzformátorállomása az átadása napján, a Vasúti vontatási energiaellátás fejlesztése a MÁV Zrt. hálózatán címû projekt záró sajtótájékoztatója elõtt Vác közelében 2023. november 21-én. MTI/Komka Péter

Rekordokat dönt a villamos energia ára a rendkívüli hőség miatt Romániában

Romániában naponta csúcsot dönt a villamos energia ára a kánikula miatt, hétfőn már a 700 eurót is meghaladta az ár megawattóránként a másnapi (spot) piacon.

Hibrid napelemes rendszerek akkumulátorral, elérhető áron. Kalkuláljon itt ingyenesen! (x)

Románia hétfőn 21 órakor már 720 eurót fizet a szomszédból (főleg Bulgáriából, kisebb részt Magyarországról) importált villanyáramért, ami az Economica.net gazdasági portál szerint a legmagasabb ár Európában. A szaktárca a 2022-es energiaválságot idéző magas árakat a térségben napok óta uralkodó és a környező országok energiahálózatát is csúcsra járató hőségnek tulajdonítja. Sebastian Burduja energiaügyi miniszter az operatív törzs hétfői ülése után úgy nyilatkozott, hogy a román energetikai rendszert nem fenyegeti nagyobb térségeket érintő leállás (blackout), ugyanakkor nem zárta ki, hogy lehetnek helyi meghibásodások, áramkimaradások.

Hétfőn a román villamosenergia-hálózatot üzemeltető Transelectrica szerint délelőtt 10 órakor a romániai erőművek 6400 megawattos teljesítménnyel üzemeltek, míg a fogyasztás kielégítésére 7200-ra volt szükség, az így mutatkozó hiányt fedezik importból. A hazai termelést elsősorban a vízierőműveket működtető Hidroelectrica, az atomerőművet működtető Nuclearelectrica, valamint a gáz- és széntüzelésű erőművek és a napelemrendszerek biztosítják. Romániában szombat óta harmadfokú (vörös) hőségriasztás van érvényben az ország legnagyobb részén. Hétfőn a csúcshőmérséklet a déli országrészben több helyütt elérte a 40 Celsius-fokot.

Ajánlott tartalom

Mol: a cég leányvállalata a pakisztáni energiaszektor jelentős szereplője

A Mol leányvállalata a pakisztáni energiaszektor jelentős szereplője: kulcsszerepet játszott az ország kutatás-termelési ágazatának kiépítésében, két és fél évtizede nagyban hozzájárul az ország energiabiztonságához. A Mol-csoport 100 százalékos tulajdonú leányvállalataként meghatározó a cég nemzetközi portfóliójában, és teljes szénhidrogén-termelésének mintegy 7 százalékáért felel - közölte a társaság az MTI-vel csütörtökön abból az alkalomból, hogy fennállásának 25. évfordulóját ünnepli idén a Mol Pakisztán.