Rekordot döntött a napenergia, bővült a zöld hitelezés

A megújuló energia részaránya történelmi csúcsot döntött Magyarországon, a zöld hitelezés is bővült a fenntartható tőkepiac fejlődése mellett.

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

Az MNB célja, hogy transzparens módon támogassa a zöld átmenethez szükséges alkalmazkodást – közölte a Magyar Nemzeti Bank (MNB) az MTI-vel, miután megjelent saját környezeti fenntarthatósági kockázati elemzése és a tavalyi évről szóló Zöld pénzügyi jelentése is. A dokumentumok a klímaváltozás és a természeti kockázatok gazdasági-pénzügyi hatásait vizsgálják. A jelentések többek között megállapítják, hogy a megújuló energia részaránya történelmi csúcsot döntött hazánkban, valamint a zöld hitelezés is bővült a fenntartható tőkepiac fejlődése mellett. Az MNB célja, hogy transzparens módon támogassa a zöld átmenethez szükséges alkalmazkodást – közölték. A klímakockázatok területén a standardizálás, a módszertanok egységesítése, a legjobb piaci gyakorlatok kialakulása sokat fejlődött a jelentés szerint.

Ugyanakkor a klasszikus klímakockázati szempontok mellett az egyéb természeti kockázatokat is érdemes figyelembe venni, mert az ökoszisztéma és az általa nyújtott szolgáltatások stabilitása, a biológiai sokféleség és az éghajlatváltozás összefüggenek; a hatások fizikai és átállási kockázatok formájában érinthetik a gazdasági szereplőket – olvasható az MNB legfrissebb jelentéseiben. Az MNB klímaváltozással kapcsolatos pénzügyi jelentése a klímakockázatok mellett 2025-től a természeti kockázatok elemzésével is kiegészült, így a riport teljesebb képet ad a környezeti fenntarthatóságról. A dokumentum a G20-ak Pénzügyi Stabilitási Tanácsa által létrehozott, éghajlatváltozással kapcsolatos pénzügyi közzétételekkel foglalkozó munkacsoportjának (TCFD) ajánlásai alapján készült, követi az eurozónás jegybankok módszertanát, ugyanakkor azoknál szélesebb eszköz- és mutatókört fed le. Ebben kiemelt hangsúlyt kap a devizatartalék karbonintenzitásának alakulása, a zöldkötvény-portfólió környezeti hatása, valamint az operatív működés zöldítésének eredményei.

Közölték: az 5. alkalommal kiadott Zöld pénzügyi jelentés az elmúlt év legfontosabb környezeti és pénzügyi trendjeit foglalja össze. 2024-ben világszinten és Magyarországon is új hőmérsékleti rekordok dőltek meg: a globális átlaghőmérséklet 1,55 Celsius-fokkal haladta meg az iparosodás előtti szintet. A szélsőséges időjárási jelenségek mellett ugyanakkor a megújuló energia részaránya történelmi csúcsot döntött hazánkban: a naperőművekkel előállított áram a 2023-as 18,4 százalékról 25 százalékra nőtt, ezzel legmagasabb arányt elérve az Európai Unióban. A zöld hitelezés is bővült: a vállalati zöld hitelek aránya 5,4 százalékra, a lakossági lakáscélú zöld hiteleké pedig 5,5 százalékra emelkedett.

A bankok a Zöld tőkekövetelmény-kedvezmény program keretében már több mint 1345 milliárd forintnyi állományt helyeztek ki, az MNB pedig egy évvel ismét meghosszabbította a program érvényességét. A fenntartható tőkepiac is fejlődést mutatott: a zöld állampapírok aránya a teljes állampapír-állományon belül 4,9 százalékra nőtt a tavalyi közel 700 milliárd forintnyi zöld állampapír kibocsátás révén, míg a zöld jelzáloglevelek volumene csaknem 35 milliárd forinttal bővült. A fenntarthatósággal kapcsolatban kettősség jellemzi az európai szabályozást, mivel a várhatóan jelentősen csökkenő közzétételi kötelezettségek szigorodó banki kockázatkezelési elvárásokkal párosulnak. A jegybank a szabályozói környezet szigorodásával párhuzamosan elvárja, hogy a hazai pénzügyi intézmények fokozottan foglalkozzanak az ESG-kockázatok mérésével és közzétételével. A zöld ajánlások mentén az MNB értékelte a bankok és biztosítók felkészültségét, és az idei évtől az európai szabályozással összhangban elvárja, hogy a bankok saját klímastressztesztet is végezzenek – írták.

Ajánlott tartalom

Áramot termel és árnyékot ad: miért választják egyre többen a napelemes parkolótetőket?

Még közel sem olyan sok tetőn jelentek meg napelemek itthon, mint tőlünk nyugatabbra, de máris itt egy másik remek lehetőség. Napelem ugyanis máshová is kerülhet, mint családi házak vagy középületek tetejére.