Romániában százhektárnyi erdőt vágnak ki egy új lignitbánya megnyitása érdekében

Több mint százhektárnyi erdőt vágnak ki Romániában a Gorj megyei Timiseni térségében, hogy a helyén lignitbányát nyisson az Olténiai Energetikai Komplexum.

A román kormány szerdai ülésén elfogadott határozatában hagyta jóvá, hogy a bányaprojekt által érintett 106,3 hektáros erdőt kompenzáció (csereerdősítés) nélkül kivonják az országos erdőállományból. Ezen a – Rovinari-i hőerőműtől hatkilométeres távolságban található területen – külszíni lignitbányát létesítenek, amelyből becslések szerint évente nyolcmillió tonna tüzelőanyag nyerhető ki. Virgil Popescu román energiaügyi miniszter az Olténiai Energetikai Komplexum 50 éves évfordulóján, októberben jelentette be: Romániában nem zárják már be a még működő szénbányákat, hanem fejleszteni akarják a széntüzelésű hőerőműveket. Bukarest az Európai Unió környezetvédelmi célkitűzéseinek teljesítése érdekében vállalta, hogy felszámolja szénbányáit, a válság miatt azonban nem engedheti meg magának, hogy lemondjon erről az energiaforrásról.

Románia villamosenergia-termelésének csaknem húsz százalékát a Zsil-völgyi széntüzelésű hőerőművek biztosítják. A legnagyobb hőerőműveket a külszíni fejtésű lignitbányák látják el fűtőanyaggal. A miniszter szerint semmit sem zárnak már be végleg, hanem fejleszteni fognak, és amikor megtörténik az átállás a megújuló energiaforrásokra, akkor konzerválják a megmaradt szénbányákat, mert tartalékmegoldást jelentenek az ország energiaellátásában.

Ajánlott tartalom

Káptalanfa újabb hatalmas lépést tett a hatékonyan fenntartható épületekért

A napokban sikeresen befejeződtek Káptalanfán azok az energetikai célú felújítási munkálatok, amelyekre az önkormányzat a TOP_Plusz konstrukcióban nyert el Magyarország Kormánya és az Európai Unió közös finanszírozásából származó, vissza nem térítendő mintegy 100 millió forintos támogatást. A beruházás elsődleges célja az érintett épületek energiaigényének és ezáltal rezsiszámlájának csökkentése volt, ám ezt a célt a település az épület primer energiaigényének és károsanyag-kibocsátásának további csökkentése mellett kívánta elérni.