Saját célra termelő erőművek nélkül is a 2030-ra várt szint felett a hazai napenergia kapacitás

Idén februárban a saját célra termelő erőművekkel (SCTE) együtt 6000 megawatt fölé nőtt az összes napelemes beépített teljesítmény. A június elsejéig frissített adatok alapján a háztartási és ipari kapacitások 6050 megawattal már SCTE-k nélkül is meghaladják a korábban 2030-ra kitűzött célszámot. A nyár elejére mindent egybevetve közel 6500 megawattnyi fotovoltaikus létesítmény üzemelt Magyarországon - közölte az Energiaügyi Minisztérium (EM) a Facebook-bejegyzésében pénteken.

Hibrid napelemes rendszerek akkumulátorral, elérhető áron. Kalkuláljon itt ingyenesen! (x)

Közölték: az átviteli rendszerirányító MAVIR összesítése szerint a 267 ezer háztartási méretű kiserőmű összes beépített teljesítménye 2482 megawatt. E kapacitások több mint háromnegyedét adják a családok által üzemeltetett napelemes rendszerek. Az ipari naperőművek teljesítménye együttesen 3568 megawatt, a saját célra termelők további 436 megawattal járulnak hozzá a zöldenergia hasznosításához. Magyarország a lendületes bővülésnek köszönhetően az előzetes várakozásoknál hat évvel korábban érte el a 6 gigawattnyi napenergia kapacitást. A felülvizsgálat alatt álló Nemzeti Energia- és Klímaterv ezért 2030-ra kétszer nagyobb teljesítménnyel, 12 gigawattal számol – írták.

Kiemelik: Magyarországon 2023-ban Chile és Görögország után a világon a harmadik, Európában a második legmagasabb volt a napenergia aránya az áramtermelésben. Magyarország tavalyelőtt óta a globális élvonalba tartozik a kapacitások éves növelésében – írták. 2022-ben 21, 2023-ban 28 ország tudta legalább 1 gigawattal gyarapítani napelemes teljesítményét. A hazai mutató rendre mintegy 1,1 és 1,6 gigawatt volt, az időarányos előrehaladás alapján idén is négyszámjegyű lehet. Az Európai Unióban Magyarországon nőtt a harmadik legnagyobb arányban, 265 százalékkal az időjárásfüggő megújuló kapacitás 2019-ről 2023-ra.

A jövő a zöldenergiáé – szögezi le az EM, hozzátéve, hogy Magyarország élenjáró szerepre tör a termelésében és tárolásában az otthonokban, az ipartelepeken és gépjárművekben is. A kormány a Napenergia Plusz Programmal segíti a magyar családokat a modern napelemes rendszerek telepítésében. Mostanáig közel 16500 háztartásnak ítéltek oda összesen 67,5 milliárd forint támogatást. A beruházási költségek kétharmadát fedező állami hozzájárulásnak köszönhetően a családok önellátási képessége erősödik, áramszámlájuk csökken. A vállalkozókat pénzügyi támogatás, adó- és díjkedvezmények ösztönzik a tárolók létesítésére. Az elnyert pályázati források jóvoltából akár már két éven belül hússzorosára nőhet a hazai ipari energiatárolói kapacitás – írta a szaktárca.

Ajánlott tartalom

Áramot termel és árnyékot ad: miért választják egyre többen a napelemes parkolótetőket?

Még közel sem olyan sok tetőn jelentek meg napelemek itthon, mint tőlünk nyugatabbra, de máris itt egy másik remek lehetőség. Napelem ugyanis máshová is kerülhet, mint családi házak vagy középületek tetejére.