Januárban írják alá azt az európai uniós támogatási szerződést, amely alapján 173 régi hulladéklerakó telep rekultiválását, környezetvédelmi szempontból biztonságossá tételét végezheti el a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Szilárhulladék-gazdálkodási Társulás az északkelet-magyarországi térségben - közölte Kósa Tímea, a szabolcsi fejlesztési ügynökség kht. ügyvezető-igazgatója az MTI-vel.

Szabolcsi hulladék-gazdálkodási program – rekultivációs szerződés

Januárban írják alá azt az európai uniós támogatási szerződést, amely alapján 173 régi hulladéklerakó telep rekultiválását, környezetvédelmi szempontból biztonságossá tételét végezheti el a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Szilárhulladék-gazdálkodási Társulás az északkelet-magyarországi térségben – közölte Kósa Tímea, a szabolcsi fejlesztési ügynökség kht. ügyvezető-igazgatója az MTI-vel.

Az unió környezet és energia operatív program alapjából a társaság ősszel 50 millió forint támogatást nyert el ahhoz, hogy előkészítse a környezeti kockázatot jelentő régi hulladék-lerakók rekultiválását, amelynek munkálatai a regionális hulladék-gazdálkodási program keretében valósulnak majd meg – mondta a fejlesztési szervezet vezetője.

Kósa Tímea emlékeztetett arra, hogy az Európai Unió támogatásával 229 szabolcsi és 11 Borsod-Abaúj-Zemplén megyei település 600 ezer lakosának teremtik meg a korszerű háztartási hulladék-gyűjtés, valamint elhelyezés, illetve hasznosítás feltételrendszerét.

A program első beruházási ütemében 9,2 milliárd forintos költségből már épül egy-egy térségi lerakó-telep Kisvárdán és Nagyecseden, míg Nyíregyházán hulladék-válogatót alakítanak ki. A három létesítménybe a 240 település 220 ezer háztartásának évi 250 ezer tonna hulladéka kerül. A telepek építése az új évben fejeződik be, s 2010. január 1-től már fogadják a hulladékot.

A második beruházási ütemre, amelynek megvalósítását az Európai Unió ugyancsak támogatja, márciusban nyújtják be a pályázatot Brüsszelhez. A folytatás műszaki tartalmát most dolgozzák ki, s az a három gyűjtőkörzetben a kapcsolódó fejlesztést, a szelektív hulladék-gyűjtés kialakítását, a szállítás megoldását, a hulladék hasznosítását, illetve a veszélyes hulladékok ártalmatlanítását tartalmazza majd. A költség várhatóan tízmilliárdos nagyságrendű lesz a szakemberek szerint.

A rekultivációs tervek elkészülte után ugyancsak pályázatot kell benyújtani Brüsszelhez a régi, döntően már nem használt 173 hulladéklerakó biztonságossá tételének uniós támogatásához. Ezt az összeget is milliárdos nagyságrendűre becsülik a szakértők – tette hozzá Kósa Tímea.

Ajánlott tartalom

Közös klímastratégiát hozott létre a BorsodChem Zrt. és Kazincbarcika önkormányzata

Lezárult az a 2,9 millió eurós összköltségű LIFE projekt, amelynek keretében elkészült a BorsodChem Zrt. és Kazincbarcika önkormányzatának közös, éghajlatváltozási sérülékenyvizsgálaton alapuló alkalmazkodási klímastratégiája - közölte az vállalat pénteken az MTI-vel.