Gordon Brown brit miniszterelnök szerint a "gazdag államoknak" egy olyan, évi 100 milliárd dollárral gazdálkodó pénzalapot kellene létrehoznia, melyből segíteni lehetne a fejlődő országokat a klímaváltozás elleni harcában. Brown szerint 2020-ra kellene felállnia az alapnak, mely a pénzét elsősorban a széndioxid-kibocsátási jogokkal folyó kereskedelemből, a kereskedési rendszer nemzetközi kiterjesztése révén hozná össze.

Százmilliárdos alapot sürget a fejlődőknek Brown

Gordon Brown brit miniszterelnök szerint a “gazdag államoknak” egy olyan, évi 100 milliárd dollárral gazdálkodó pénzalapot kellene létrehoznia, melyből segíteni lehetne a fejlődő országokat a klímaváltozás elleni harcában. Brown szerint 2020-ra kellene felállnia az alapnak, mely a pénzét elsősorban a széndioxid-kibocsátási jogokkal folyó kereskedelemből, a kereskedési rendszer nemzetközi kiterjesztése révén hozná össze.

A brit miniszterelnök mindazonáltal a rendszer kiterjesztése mellett megemlítette a nemzetközi hajózás és légi közlekedés környezetvédelmi célú pótadóztatását, illetve az olyan állami kötvényprogramokat, amelyik gyakorlatilag erdőterületeknek adna piaci értéket. A gondolat, hogy a fejlődőket a klímaváltozás óriási kárainak, elviselhetetlen következményeinek kivédésre támogatni kell, már az iparilag fejlett országok környezetvédelmi minisztereinek legutóbbi dániai tanácskozásán felmerült. Azóta ismeretessé vált egy hollandok készítette nemzetközi felmérés, miszerint a világ országai által kibocsátott széndioxid, a klímaváltozásért elsősorban felelős levegőszennyezés mintegy fele a fejlődő országokból jut a légkörbe.

Brown szerint épp ezért kellene a kibocsátás mérséklését célzó nagy összegű finanszírozást a fejlődő országok felé irányítani. A környezetvédők elsősorban azt tartják Brown mostani nyilatkozatában jelentős fejleménynek, hogy számszerűsítette a szükséges segítség nagyságát.

Ajánlott tartalom

Rákosivipera-napot rendeznek szombaton a Szegedi Vadasparkban

Rákosivipera-napot rendeznek szombaton a Szegedi Vadasparkban, a látogatók ekkor megismerkedhetnek a legveszélyeztetettebb hazai hüllőfajjal, valamint a védelme érdekében tett intézkedésekkel – tájékoztatta Veprik Róbert igazgató az MTI-t.