Szegeden termálvízzel fűtik a háztartások egy részét

Szeged - Hatósági áras a távfűtés, vagyis nem lesz olcsóbb attól, hogy a Szetáv három éven belül a gázfogyasztása negyedét termálvízzel váltja ki. Szeged levegője viszont tisztább lesz.

Gázfogyasztásának negyedét termálvízzel váltja ki 2020-ra a Szegedi Távfűtő Kft. (Szetáv) annak az uniós támogatásnak a segítségével, amit megnyert. Megírtuk: az összesen 10,5 milliárd forint értékű fejlesztéshez magánberuházó, a szintén szegedi Geotermikus Beruházó Kft. adja az 50 százalékos önerőt, az a Szetávnak nem kerül pénzébe. A szegedi beruházó geotermikus rendszereket épít ki, miközben a Szetáv a geotermikus energia fogadására alkalmassá alakítja át négy nagy hőközpontját: a rókusit, az északvárosi I-est, a felsővárosit és az odesszait. A kutak fúrása jövőre elkezdődik, és 2020-ra készül el a teljes beruházás. Kóbor Balázs, a Szetáv ügyvezető igazgatója hangsúlyozta, sem a használatimelegvíz-hálózatban, sem a fűtésben nem kering majd termálvíz. Hőcserélőkön keresztül annak kizárólag a hőenergiáját hasznosítják. A távhő ára sem változik, ha a tarifákat három év múlva is az állam szabja meg. Érzékelhető változást a levegő tisztulásában hoz majd a geotermikus energia. A Szetáv ugyanis a város legnagyobb környezetszennyezője: évente 58 ezer tonna szén-dioxidot enged a levegőbe, miközben 30 millió tonna gázt éget el.

A belvárosban és Újszegeden fúrta négy éve az első geotermikus kutat az a szegedi cégcsoport, amelyiknek a beruházó Geotermikus Beruházó Kft. is tagja. Ezekre a hálózatokra elsősorban egyetemi épületek és más intézmények csatlakoztak. A Geotermikus Beruházó Kft. ügyvezetője, Péter Tamás korábbi nyilatkozatában elmondta, hosszú távú befektetésnek szánják. Több mint tízéves megtérüléssel számolnak, de az energiaiparban nem is lehet másként, írja a delmagyar.hu. 

Ajánlott tartalom

Áramot termel és árnyékot ad: miért választják egyre többen a napelemes parkolótetőket?

Még közel sem olyan sok tetőn jelentek meg napelemek itthon, mint tőlünk nyugatabbra, de máris itt egy másik remek lehetőség. Napelem ugyanis máshová is kerülhet, mint családi házak vagy középületek tetejére.