Hatályba lépett a rendelet, amely európai szabályrendszert állít fel a határokon átnyúló villamosenergia-áramlás kiberbiztonságára; az egységes európai szabályozás hazai végrehajtásának felügyeletét a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) látja el – közölte a hatóság pénteken az MTI-vel.
Hibrid napelemes rendszerek akkumulátorral, elérhető áron. Kalkuláljon itt ingyenesen! (x)
A villamosenergia-hálózatra csatlakoztatott megújuló energiaforrások gyors ütemű elterjedésével egyre nő a csatlakozó eszközök és szereplők száma, ami fokozza a kiberbiztonsági rendszerekkel szembeni kihívásokat – hívja fel a figyelmet közleményében a MEKH. Az uniós rendelet szerint az összekapcsolt digitalizált villamosenergia-rendszereket érő kibertámadások okozta ellátási zavarok megelőzése és kezelése nem tekinthető kizárólag nemzeti feladatnak. A szabályozás ezért előírja az ellátási lánc biztonságára vonatkozó uniós ajánlások alkalmazását, továbbá olyan egységes, valamennyi tagállamban kötelezően és közvetlenül alkalmazandó követelményeket rögzít, amelyek erősítik a határokon átnyúló villamosenergia-áramlás kiberbiztonságát, világosan meghatározzák a különböző érdekelt felek szerepét, felelősségét – ismertette az energiahivatal.
Magyarországon a MEKH látja el a határkeresztező villamosenergia-áramlás kiberbiztonsági szempontjait szabályozó rendeletben rögzített hatósági feladatokat, amelynek keretében intézkedési terv készült az engedélyesek idei felkészülésének támogatására. A közlemény idézi Szolnoki Évát, a MEKH biztonsági főosztályának vezetőjét, aki hangsúlyozta: a kiberbiztonsági kockázatok megfelelő kezelése elengedhetetlen a villamosenergia-ellátás garantálásához és az ágazat magas szintű kiberbiztonságának biztosításához. A rendelkezések tagállami alkalmazása hozzájárul a kiberbiztonsági kockázatok csökkentéséhez, az összehangolt eljárások pedig hatékony, határokon átívelő együttműködéssel segítik elő a villamosenergia-ellátás fenntartását – emelte ki a biztonsági vezető.