Tavalyi karácsonyfával fűtenek Székelyudvarhelyen

A Lókodi Ifjúsági Alapítvány kezdeményezésével mindenki nyer: a tanintézet megspórolja a fűtésköltséget, az önkormányzatnak pedig nem kellett költenie a kidobott fenyők elszállítására. Jakab Lóránt, az alapítvány munkatársa keddi sajtótájékoztatóján elmondta: év elején jutott eszükbe, hogy az iskola hasznosíthatná a szemetesek mellől összegyűjtött fákat. A fenyőket egészen a közelmúltig szárították, a szervezet által biztosított géppel pedig már elkezdték leőrölni a faanyagot. Jakab arra kérte a lakosokat, hogy a jövőben lecsupaszítva rakják ki a konténerekhez a fákat, mert így könnyebben felhasználhatók. Szakács-Paál István, a szakközépiskola igazgatója remeknek tartja a kezdeményezést, amely szerinte a diákok környezettudatosságra nevelése szempontjából is fontos. Elmondása szerint a tanulóknak is megmutatják, hogyan őrlik le a faanyagot. A tanintézet a továbbiakban a városi lombtalanítás nyomán összegyűjtött fahulladékot is megkapja, ezt felhasználás előtt ők fogják kiszárítani.

Fontosnak tartja az újrahasznosításra való nevelést Orbán Árpád, Székelyudvarhely alpolgármestere is. Szerinte érdemes biomasszás kazánokra pályázni a közösségek által használt épületek fűtéséhez, hiszen a faapríték olcsó, ráadásul hasonló esetekben az újrahasznosítás eredményeként kevesebb fát kell kivágni. Az iskola fűtésszámlája egyébként a téli hónapokban havi 50 ezer lej, ebből 10 ezer lejbe kerül a tornaterem melegen tartása. A biomasszás kazánnal havi 3 ezer lejt takarítanak meg, írja a kronika.ro.

Ajánlott tartalom

Zöldülő mezőgazdaság: fenntartható épületek

Az ipari szegmens mellett a fenntarthatóság és a környezetbarát megoldások a mezőgazdaságban is egyre nagyobb szerepet kapnak: a 2025-ös évtől elérhető „Mezőgazdasági kisüzemek beruházási támogatása” pályázati kiírás is teret enged a mezőgazdasági infrastruktúrák energiahatékonysági fejlesztéseinek. Az acélcsarnokok, mint innovatív és rugalmas megoldások, az ipari szektorhoz hasonlóan, fenntartható választást kínálnak a mezőgazdaság számára. Lássuk, milyen fenntartható előnyöket kínálnak!