Termálenergia rendszert építettek ki a békéscsabai Árpád fürdőben

Befejeződött a termálenergia rendszer kiépítése a békéscsabai Árpád Gyógy- és Strandfürdőben, ötven százalékos uniós támogatás segítségével, 246 millió forintból.

Az energiatakarékos rendszerrel közel ötven százalékkal csökken a gázfelhasználás költsége éves szinten – jelentette ki Vantara Gyula polgármester(Fidesz-KDNP) a projekt záró rendezvényén pénteken a fürdő épületében. A polgármester elmondta: a fejlesztés célja a termálrendszer és a földhő hasznosításának a bővítése volt, illetve a fűtési rendszer energiafelhasználásának javítása. A fejlesztéssel a fürdő közüzemi költségei éves szinten 25 millió forinttal csökkennek. A beruházás nyertes kivitelezője a Békés Drén és a Greenmen Energia vállalkozások voltak, a kivitelezési munkálatokban helyi vállalkozók is részt vettek. A fürdő közüzemi költségei a beruházás előtti évben, 2012-ben 114,5 millió forintot tettek ki. Ebből a gázszolgáltatás költsége 39,5 millió forint volt, az ivóvízé 38,4 millió forint, az áramé pedig 26,3 millió forintot tett ki. A legnagyobb megtakarítás a gázfelhasználásnál lesz, várhatóan több mint a felére csökken, a vízdíj költsége pedig 10-15 százalékkal mérséklődik – részletezte a beruházás előnyeit a Békéscsabai Vagyonkezelő társaság vezérigazgatója, Kozma János.

A Békéscsabai Gyógy- és Strandfürdő “Helyi hő és hűtési igény kielégítése megújuló energia forrásokkal” projekt költsége 246 millió forint volt, amely a Környezet és Energia Operatív Program (KEOP) keretéből 123 millió forint vissza nem térítendő támogatásban részesült, a többit az önkormányzat önerőből finanszírozta. A fürdőt az önkormányzat nem idegenforgalmi céllal tartja fenn, elsősorban a lakosság részére nyújt strand- és gyógyfürdő-szolgáltatásokat. A fürdő üzemeltetési költsége éves szinten 250 millió forint, az önkormányzat 112 millió forint támogatásával együtt.

Ajánlott tartalom

Mitől lehet „zöldebb” a könnyűszerkezetes acélcsarnok?

Egyre több területen érzékelhető, hogy a fenntarthatósági és körforgásos gazdálkodási elvek vállalati alkalmazása teret hódít. A legváltozatosabb iparágakban tevékenykedő gazdasági szereplők ismerik fel annak hatékonyság növelő aspektusait, akár csak egyes részterületekre kifejtett hatásait. Az acélcsarnokokat gyártó Frisomat ezeket az elveket azonban nem csupán alkalmazza, épületeik által tovább is adja ügyfeleinek.