Több tíz millió forintos megtakarítást jelent évente a Csongrád megyei Kisteleken, hogy geotermikus energiát használnak fűtésre

Termálvíz-fűtés Kisteleken – több 10 millió forint megtakarítás

Több tíz millió forintos megtakarítást jelent évente a Csongrád megyei Kisteleken, hogy geotermikus energiát használnak fűtésre

A Pannergy Nyrt. rendezvényén Nagy Sándor hangsúlyozta: a geotermális rendszer használata az önkormányzati intézmények fűtésére jelentős megtakarítást jelent. Ha gázzal fűtenek, 50-60 millió forintba kerül évente, a földhőt használva azonban ennek csak a harminc százaléka. Emellett a kevesebb a kibocsátott káros anyag is, mint a hagyományos fűtés esetében.

Az első termelői kutat 2002-ben fúrták, ami egy kis fürdőt táplált. Akkor igazolódott be, hogy mennyi energia van a település alatt. Pályázni kezdtek, és idén már a második tél következik, amikor az önkormányzati intézményekben a korszerű technológiát használják. A településen így fűtik az idősek otthonát, az iskolákat, az orvosi intézményeket, a sportcsarnokot, a fürdőt, a szállodát, több mint tíz intézményt. A lakossági felhasználáshoz egységes fűtési rendszert kellene kialakítani, ehhez azonban kormányzati támogatás volna szükséges – hangsúlyozta Nagy Sándor.

A beruházás csaknem 500 millió forintba került. Ebből a Környezet és Energia Operatív Program (KEOP) pályázatán 300 millió forintot nyertek, amelyből a teljes geotermikus rendszer kiépült a visszasajtoló egységgel együtt. Mintegy 71 millió forint saját erőt banki hitelből fedeztek, ami három éven belül megtérül.

A jövőben egy turisztikai központot terveznek a település mellé. A négyszáz hektáros terültre egy izraeli tervezőcsoport kanadai, olasz, amerikai cégek részvételével korszerű koncepciót készített, amelyet most dob piacra az önkormányzat – jelentette ki a város első embere.

A Pannergy partnere, az Aquaplus Kft. ügyvezetője György Zoltán az MTI-nek a rendszerről elmondta: a 85 fokos víz 2095 méter mélyről érkezik a rendszerbe, percenként 1550 liter. A vizet a földből kikerülve tisztítják és gáztalanítják, így kerül a rendszerbe, és végül így sajtolják vissza a felső rétegekbe. A visszasajtoló 2,5 kilométerre van a településtől. A fűtött intézményekben teljesen tetszőleges hőmérsékletet választhatnak a fogyasztók, általában 22 fokot igényelnek.

A Pannergy Nyrt. üzletfejlesztési igazgatója korábban az MTI-nek azt mondta, hogy a 640 ezer távhővel fűtött lakás energiaigényének felét fedezhetné a geotermikus energia Magyarországon.

Horuczi György szerint a geotermikus energia használata a szén-dioxid-kibocsátás jelentős csökkenésével jár. A zárt
rendszerben kitermelt és visszasajtolt termálvíz nem szennyezi a környezetet és a környezet sem a vizet.

A Pannergy Nyrt. magyar és izlandi geológusok bevonásával átfogó geológiai felmérést végzett, hogy meghatározza azokat a területeket, ahol érdemes további komplex geofizikai méréseket végezni.

A cégnek 29 magyarországi önkormányzattal van megállapodása a geotermikus energia közös hasznosításra, hamarosan azonban több határon túli nagyobb várossal is előszerződést köt.

Ajánlott tartalom

Áramot termel és árnyékot ad: miért választják egyre többen a napelemes parkolótetőket?

Még közel sem olyan sok tetőn jelentek meg napelemek itthon, mint tőlünk nyugatabbra, de máris itt egy másik remek lehetőség. Napelem ugyanis máshová is kerülhet, mint családi házak vagy középületek tetejére.